česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

„Rada moudrých“ představila vizi Evropy za dvacet let

Kdy: 08.05.2010, Kde: Brusel

Skupina pod vedením španělského expremiéra Felipe Gonzáleze poukázala na výzvy a příležitosti pro EU.

Před dvěma lety dostala dvanáctičlenná Reflexní skupina, jejíž předsedou je bývalý španělský premiér Felipe González, od premiérů a prezidentů členských států EU za úkol poukázat na problémy a hledat odpovědi na výzvy, kterým bude muset Evropská unie čelit v dalších dvaceti letech. Nyní, v sobotu 8. května 2010, vydala tato skupina zprávu, která bude předložena lídrům EU na červnové Evropské radě.

Zjištění „Rady moudrých“ jsou poněkud znepokojivá. Evropa totiž čelí celé řadě problémů: globální ekonomická krize, banky udržované při životě státem, stárnutí populace ohrožující konkurenceschopnost ekonomik a udržitelnost sociálního modelu, tlak na snižování nákladů a mezd, problémy se změnou klimatu, zvyšování energetické závislosti či posun na východ v globální distribuci výroby a úspor. A aby toho nebylo málo, nad Evropou visí hrozba terorismu, organizovaného zločinu a šíření zbraní hromadného ničení.

V otázce, jestli EU do budoucna udrží a dále zvýší svou prosperitu, a zda bude i nadále schopna podporovat a bránit evropské hodnoty a zájmy, zůstávají ale členové Reflexní skupiny optimisty.

Pokud jde o hospodářskou krizi, je podle nich třeba, aby EU v tomto klíčové období jednala rozhodně a společně a zabránila sklonům k protekcionismu. Kořeny současné krize sice leží na druhé straně Atlantiku, Evropu ale postihla více než ostatní regiony kvůli nedostatkům v evropské ekonomice, které sice byly známy, dlouhou dobu ale ignorovány. Podle „Rady moudrých“ je proto třeba se probudit, začít jednat a pustit se do dlouhodobého reformního programu.

Aby byla Evropa v příštích dvaceti letech schopna zachovat sociální soudržnost a bojovat proti klimatické změně, bude podle Gonzálezovy skupiny potřebovat vysoce konkurenceschopné a udržitelné sociálně tržní hospodářství. To bude vyžadovat ambiciózní reformní program s jasně stanovenými prioritami a účinnými mechanismy.

Součástí tohoto úsilí má být nová hospodářská strategie Evropa 2020. Bude třeba posílit  vnitřní i vnější dimenzi společné energetické politiky, jednoznačně upřednostnit jednotný trh před ekonomickým nacionalismem, vypořádat se s demografickými výzvami a reformovat trh práce.

Má-li EU dosáhnout svých cílů, budou podle Reflexní skupiny muset Evropská rada i eurozóna ve spolupráci s Evropskou komisí a Evropským parlamentem posílit svoji vedoucí roli. EU musí podle zprávy těmto výzvám čelit rozhodně a společně, zkrátka táhnout za jeden provaz.

Další informace:

Foto: EK