SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Šance Česka na zisk sídla pro Galileo opět stouply

Kdy: 24.06.2010, Kde: Lucemburk

Ministři dopravy provedli inventuru kandidatur na sídlo agentury pro družicovou navigaci Galileo.

Po jednání ministrů dopravy EU ve čtvrtek 24. června 2010 v Lucemburku na téma sídla pro Galileo zůstávají ve hře z původních 10 prakticky již jen dva vážní protikandidáti Česka. Jen Nizozemsko a Německo totiž potvrdily, že se o Galileo nadále ucházejí. Ministr dopravy Gustav Slamečka prezentoval trvající eminentní zájem České republiky s tím, že Praha nabízí pro agenturu výborné zázemí.

Vlastní rozhodnutí o umístění sídla bude v rukou následujících předsednictví EU. Dobré šance Česka do budoucna slibuje podpora řady zemí EU – například Francie, Velké Británie, Itálie, Slovenska či Maďarska.

Galileo je evropským projektem satelitní navigace, který by měl pokrýt celou zeměkouli. V tomto smyslu představuje alternativu pro americký navigační systém GPS, bez nějž si již dnes řada řidičů nedokáže představit cestování. Využití systému Galileo však bude daleko širší, měl by poskytovat kromě lepšího pokrytí i více služeb v celé řadě oblastí.

Agentura pro družicovou navigaci Galileo (GSA) je dočasně umístěna v Bruselu. Otázka trvalého sídla byla odsunuta do pozadí od roku 2006 zejména v souvislosti se zásadními změnami v programu, který namísto původního konsorcia soukromých firem nyní spravuje Evropská komise.

Kromě sídla GSA diskutovala Rada ministrů řadu dalších témat souvisejících zejména s leteckou a silniční dopravou. Ministři také podepsali protokol měnící leteckou dohodu se Spojenými státy americkými.

Další informace:

Foto: ESA