česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Schengenská víza se udělují podle nových pravidel

Kdy: 05.04.2010, Kde: Brusel

Začal platit takzvaný vízový kodex, přijatý během českého předsednictví v Radě EU.

Pro žadatele o krátkodobá schengenská víza platí od pondělí 5. dubna 2010 jednodušší a spolehlivější režim. Je to díky takzvanému vízovému kodexu. Členské státy Evropské unie o něm vyjednávaly několik let, než je ke shodě loni přivedlo české předsednictví v Radě EU.

Nová pravidla by měla být především uživatelsky komfortnější než umožňovala dosud roztříštěná úprava. Zjednodušením a zpřehledněním celého procesu totiž žadatelům o víza do schengenského prostoru do 90 dní poskytne mimo jiné i vyšší záruku právní jistoty i rovného zacházení.

Kodex například vyjasňuje, který členský stát je zodpovědný za vyřízení žádosti o vízum a stanovuje jednotlivé fáze jejího posuzování. Obsahuje také seznam dokumentů, které je žadatel povinen při podání žádosti předložit. K jeho dalším přínosům lze z hlediska žadatele přičíst i to, že přináší nové možnosti pro získání víza pro vícenásobný vstup či harmonizuje poplatek za podání žádosti. V některých případech (např. u dětí mezi 6 a 12 lety) tento poplatek snižuje téměř na polovinu (ze standardních 60 na 35 eur) a určité kategorie žadatelů (např. účastníci společenských, kulturních, vzdělávacích a sportovních programů) obdrží víza dokonce zdarma.

Vychází vstříc i frekventovaným (např. řidiči kamionů) a „bona fide“ návštěvníkům schengenského prostoru. Rozhodnutí o žádosti musí být vyneseno do 15 dnů, nově může také neúspěšný žadatel podat odvolání proti zápornému rozhodnutí, které musí být navíc řádně odůvodněno.

Vedle čerstvého nařízení (taktéž účinného od 5. dubna), které rozšiřuje možnosti pohybu po schengenském prostoru držitelům dlouhodobého (národního) víza, tak vízový kodex nabízí zájemcům o návštěvu Schengenu modernější servis, který odpovídá atraktivitě EU jakožto turistické destinace a vlastně ji i nepřímo zvyšuje.

Na druhou stranu tento krok neopomíjí bezpečnostní rizika, která jsou s celým procesem spojena, a je doprovázen příslušnými metodami, jak jim předcházet. Vízový kodex např. stanovuje povinnost odevzdat při podání první žádosti o vízum otisky prstů, které budou, společně s fotografií žadatele, ukládány do tzv. Vízového informačního systému. Jeho postupné spuštění je plánováno od prosince 2010.

Další informace:

Foto: Evropská komise