česky  english 

rozšířené vyhledávání
zalozeni_eli_delivery_consortium
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní podpis ELI Delivery Consortium

V Bruselu byla dne 11. dubna 2013 založena Mezinárodní asociace evropského vědecko-výzkumného projektu ELI (Extreme Light Infrastructure) pod názvem ELI Delivery Consortium.

Slavnostního aktu podpisu smlouvy se vedle zakládajících institucí z Rumunska, Itálie a Maďarska zúčastnil rovněž šéf Generálního ředitelství výzkumu inovací Robert -Jan Smits.

Česká republika, kde bude sídlit jedno ze tří výzkumných center ELI, byla zastoupena profesorem Vlastimilem Růžičkou z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Profesor Růžička stojí rovněž v čele české části projektu ELI Beamlines. Česká republika resp. Fyzikální ústav Akademie věd se po ustavení Mezinárodní asociace stane jejím čtvrtým členem.

Hlavním úkolem neziskové organizace, která byla v Bruselu založena, bude koordinace center ELI a v neposlední řadě také příprava zřízení mezinárodního konsorcia ELI-ERIC, které bude z příspěvků členských států financovat činnost center ELI.

ELI, jehož infrastruktura je spolufinancována ze strukturálních fondů, si klade za cíl vybudovat nejmodernějšího laserového zařízení na světě. V něm budou realizovány výzkumné a aplikační projekty zahrnující interakci světla s hmotou na intenzitě, která je asi 10 krát větší než současně dosažitelné hodnoty.

V České republice vzniká nejuniverzálněji zaměřené centrum na využití laseru pro mezioborové aplikace ve fyzice, medicíně, biologii a materiálových vědách. Sídlí nedaleko Prahy v Dolních Břežanech.

Projekt ELI je unikátní v mnoha aspektech. Jde o zcela jedinečný typ laseru. Jedná se o první velkou výzkumnou infrastrukturu na seznamu cestovní mapy ESFRI (European Strategy Forum on Research Infrastructures), která vzniká v nových členských státech. Poprvé bylo na výstavbu takovéhoto zařízení využito prostředků strukturálních fondů.