SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Srbové vykročili na cestu do EU

Kdy: 01.03.2012 - 02.03.2012, Kde: Brusel

Šéfové států a vlád sedmadvacítky udělili Srbsku status kandidátské země.

Srbsko udělalo důležitý krok směrem k budoucímu členství v Evropské unii. Evropská rada, tedy summit premiérů a prezidentů členských států EU, se totiž na svém zasedání 1. a 2. března 2012 rozhodla udělit Srbsku status kandidátské země. Z hlediska sbližování Srbů s Evropskou unií se jedná především o krok symbolický, pro jejich další směřování však mimořádně významný.

Srbsko podalo přihlášku k členství v EU v prosinci 2009, avšak kvůli nedostatečné spolupráci s Mezinárodním soudním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) ji Rada EU předala Evropské komisi k vypracování stanoviska až na podzim 2010. Během roku 2011 nastal pozitivní vývoj. Na konci ledna Srbsko předalo Komisi odpovědi na dotazník, který slouží jako jeden z podkladů pro vypracování stanoviska k přihlášce dané země do EU, v květnu došlo k zadržení Ratka Mladiće a v červenci pak Gorana Hadžiće. Oba uprchlíci obvinění z válečných zločinů byli předáni ICTY v Haagu.

V reakci na to doporučila Evropská komise ve svém balíčku zpráv k rozšiřování 12. října 2011 udělit Srbsku status kandidátské země. Tento krok však řada členských států EU podmínila normalizací vztahů mezi Srbskem a Kosovem, jak vyplynulo ze závěrů Evropské rady z 9. prosince 2011.

Nyní, o tři měsíce později, členské státy konstatovaly, že k pokroku došlo. V pátek 24. 2. bylo v dialogu mezi Srbskem a Kosovem, jejž zprostředkuje Evropská unie, dosaženo dvou klíčových dohod: o integrované správě hranic a o regionální spolupráci. Druhá jmenovaná dohoda stanoví, že Kosovo od nynějška může na regionálních balkánských fórech vystupovat samostatně pod označením „Kosovo“, které bude dále definováno poznámkou pod čarou, jež stanoví, že dané označení nepředjímá pozice k jeho statusu a je v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN 1244/99 i s posudkem Mezinárodního soudního dvora k vyhlášení nezávislosti Kosova.

Udělení statusu kandidátské země otvírá Srbsku cestu k zahájení přístupových rozhovorů s Evropskou unií, o němž však bude v budoucnosti rozhodovat také Evropská rada. Ta se otázkou bude zabývat ve chvíli, kdy Evropská komise předloží zprávu, v níž zhodnotí, že Srbsko dostatečně plní klíčovou prioritu stanovenou ve stanovisku EK k srbské přihlášce k členství v EU, jíž je dobře fungující, praktická spolupráce s Kosovem.

Po uzavření přístupových jednání s Chorvatskem, které se má členem Evropské unie stát 1. července 2013, je udělení statusu kandidátské země Srbsku potvrzením, že politika rozšiřování EU zůstává strategickým zájmem EU.

Foto: EK