SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Státy Unie zakáží novou drogu mefedron

Kdy: 02.12.2010, Kde: Brusel

Nové nebezpečné látky obcházejí kontrolní mechanismy.

EU se na základě zprávy Evropské monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost o hodnocení rizik mefedronu rozhodla uložit členským státům, aby tuto látku přidaly na seznam zakázaných látek a podrobily ji trestněprávním sankcím stanoveným jejich vnitrostátními předpisy.

Mefedron je nová syntetická droga, která je svými účinky podobná extázi nebo pervitinu. Nejčastěji se objevuje v práškové podobě a užívá se v kombinaci s alkoholem a marihuanou. Doba účinku je poměrně krátká a vede tak k opakovanému užívání. Mefedron se poprvé objevil v roce 2007 ve Velké Británii, odkud se pak v následujících letech lavinově šířil do ostatních evropských zemí. V EU bylo doposud zaznamenáno 37 případů úmrtí, u kterých byla v těle zemřelého zjištěna přítomnost mefedronu.

Mefedron patří do v poslední době velmi dynamicky rostoucí řady tzv. „legal highs“ nebo také „designérských drog“. Jedná se o nové syntetické látky, které mají silné psychoaktivní účinky a zejména mezi mladými lidmi jsou užívány jako tzv. „legální náhražky drog“. Tyto látky se prodávají většinou na internetu s často úmyslně zavádějícími označeními. Mefedron tak například lze koupit pod označením „hnojivo pro rostliny“, „sloučenina pro výzkum“ nebo „sůl do koupele“, často s „varovným“ nápisem „není určeno ke konzumaci“. Jednoznačným cílem je zde obejití stávajících kontrolních mechanizmů.

Kontrola trhu s „legal highs“ je velmi složitá. Hlavním důvodem je fakt, že trh s „legal highs“ vyniká rychlostí, s jakou jsou dodavatelé schopni po zavedení kontroly jedné látky přijít  s nabídkou nových alternativ. Na problém „legal highs“ nedávno upozornilo  Polsko v dopise premiéra Donalda Tuska předsedovi Evropské komise José Manuelu Barrosovi, který slíbil, že se touto problematikou bude Komise intenzivně zabývat.

Další informace:

Foto: Rada EU