SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Střední Asie představuje nové výzvy i příležitosti

Kdy: 25.06.2012, Kde: Lucemburk

Evropská unie posílila spolupráci s regionem Střední Asie.

Střední Asie je pro EU významná zejména z bezpečnostně-strategických důvodů (sousedství Afghánistánu, zásoby energetických surovin), představuje ale rovněž zajímavé příležitosti pro podnikatele a investory. Proto Unie spolupráci s tímto regionem dále posiluje.

Evropská unie poprvé definovala strategii vůči Střední Asii v roce 2007. Po pěti letech ji nyní vyhodnotili ministři zahraničí členských států EU implementační zprávou, kterou přijali 25. června 2012 na zasedání Rady pro zahraniční věci.

Rada EU se rozhodla, že dosavadní strategie bude platná i nadále, tj. EU bude v jednáních se zeměmi Střední Asie i do budoucna podporovat demokratické reformy, právní stát, vzdělávání a regionální i energetickou spolupráci. V posledně jmenované oblasti je prioritou EU dokončit jednání s Ázerbájdžánem a Turkmenistánem o Transkaspickém plynovodu. Evropská unie také financuje projekty v řadě oblastí, jako je reforma soudnictví, správa hranic a přeshraniční spolupráce či ochrana životního prostředí a vodní hospodářství. Celkový objem prostředků na program spolupráce ve Střední Asii činí 321 milionů euro na období let 2011 až 2013.

Vzhledem k novým bezpečnostním výzvám bude obnovená strategie věnovat pozornost i spolupráci v oblasti bezpečnosti. Za tímto účelem bude vytvořen bezpečnostní dialog mezi EU a zeměmi Střední Asie. Ve věci vytváření lepších podmínek pro podnikání bude EU usilovat o vstup Kazachstánu a Tádžikistánu do Světové obchodní organizace (WTO).

Rada také podporuje brzké otevření delegace EU v Turkmenistánu, který je poslední ze středoasijských republik, kde ještě EU nemá své diplomatické zastoupení. Došlo také ke jmenování nové zvláštní představitelky EU pro Střední Asii. Úřadu se od 1. července tohoto roku ujme německá diplomatka Patricia Flor.

Další informace:

Foto: EK