česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Summit dal nový impuls vnějším vztahům EU

Kdy: 16.09.2010, Kde: Brusel

Unijní lídři koordinovali strategii před vrcholnými schůzkami s klíčovými světovými hráči.

Hlavy států a vlád EU budou napříště pravidelně diskutovat o zahraniční politice sedmadvacítky tak, aby dále zvýšili její efektivitu. První příležitostí ke koordinaci a debatě o prioritách v oblasti vnějších vztahů na nejvyšší úrovni byla Evropská rada, tedy summit lídrů členských zemí EU, ve čtvrtek 16. září 2009.

Hlavy států a vlád proto na summitu doprovázeli ministři zahraničí. Českou republiku poprvé zastupoval premiér Petr Nečas a také ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Zatímco v oblasti obchodu či pomoci chudým zemím patří EU mezi supervelmoci, v oblasti zahraniční politiky za svou ekonomickou silou zaostává. Účastníci summitu se proto shodli, že kromě nových institucí vytvořených Lisabonskou smlouvou potřebuje Unie také novou strategii vůči klíčovým světovým hráčům. Mezi ně vysoká představitelka Catherine Ashtonová řadí Rusko, USA, Japonsko, Kanadu, Čínu, Indii, Jihoafrickou republiku, Brazílii a Mexiko. O povýšení vztahů na strategickou úroveň má však zájem i řada dalších partnerů Unie.

Schválené Závěry Evropské rady nastiňují hlavní priority pro nadcházející vrcholné schůzky EU s třetími zeměmi. Začátkem října se v Bruselu uskuteční regionální summit mezi EU a asijskými zeměmi, stejně jako separátní summity s Čínou a Jižní Koreou. V říjnu bude následovat setkání EU-Indie a na druhou polovinu listopadu se do Lisabonu chystá odložený summit s USA za účasti prezidenta Baracka Obamy. Do konce roku se ještě uskuteční vrcholné schůzky s Ukrajinou a Ruskem i regionální summit EU s Africkou unií. Většině těchto setkání budou dominovat ekonomická a obchodní témata, jakož i boj proti klimatické změně a spolupráce v krizových oblastech (například záplavami poničený Pákistán či blizkovýchodní mírová jednání).

Vysoká představitelka Ashtonová dostala od Evropské rady za úkol podrobněji rozpracovat jednotlivé priority tak, aby se šéfové sedmadvacítky mohli k problematice zahraniční politiky vrátit na svém prosincovém zasedání.

Česká republika odjížděla ze summitu spokojena. V Závěrech Evropské rady se objevily všechny hlavní priority, které dlouhodobě ve vnějších vztazích Unie prosazuje - ať už se týká důrazu na lidská práva, významu transatlantických vztahů s USA, potvrzení evropské perspektivy zemí Západního Balkánu či projektu Východního partnerství, který započal během českého předsednictví v Radě EU v roce 2009.

Přestože vnější vzathy dominovaly programu jednání, došlo i na další témata. Během pracovního oběda představil stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy evropským lídrům pokrok, který pod jeho vedením dosáhla zvláštní skupina „Task Force“ v jednáních o posílení správy ekonomických záležitostí. Představitelé členských zemí také mimo jiné diskutovali o situaci Romů v Evropě a definitivně dali zelenou uzavření dohody o volném obchodu s Korejskou republikou.

Další informace:

Foto: Rada EU