SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Summit EU a Brazílie se soustředil na ekonomiku

Kdy: 04.10.2011, Kde: Brusel

Chystaná dohoda s regionálním uskupením MERCOSUR usnadní i přístup evropských exportérů na jihoamerické trhy.

V Bruselu proběhl 4. října 2011 již pátý summit EU – Brazílie. Program jednání představitelů EU se zástupci nové brazilské administrativy v čele s prezidentkou Dilmou Rousseffovou byl poměrně rozsáhlý – diskuse vedla od otázek spojených s tématem klimatických změn, přes zahraničně-politická témata k tématům dvoustranné spolupráce např. v oblasti vysokého školství, vědy, inovací a energetiky. V kontextu současných potíží eurozóny a globálních ekonomických problémů se ovšem summit soustředil hlavně na ekonomické otázky a možnosti další obchodní spolupráce.

Obchod s členskými státy EU tvoří v současnosti takřka čtvrtinu celkového objemu brazilského zahraničního obchodu a naopak pro státy EU je Brazílie nyní čtvrtým nejvýznamnějším investičním partnerem (po USA, Švýcarsku a Kanadě). Další prohloubení obchodní spolupráce však někdy naráží na mantinely brazilského obchodního protekcionismu.

Cestu kupředu by měl umožnit podpis dohody o volném obchodu mezi EU a regionálním uskupením MERCOSUR. Dohoda s MERCOSUR usnadní, kromě jiného, přístup evropských exportérů nejen na brazilský trh, ale i na trh Argentiny, Paraguaye a Uruguaye, přičemž o členství v MERCOSUR se uchází rovněž Venezuela a Bolívie.

Složitá jednání o této dohodě byla po několikaleté pauze obnovena minulý rok. Brazílie hraje v MERCOSUR velmi významnou roli a skutečnost, že brazilská strana nyní během bruselského summitu jasně vyjádřila zájem dotáhnout jednání o dohodě mezi EU a MERCOSUR v dohledné době do úspěšného konce, má proto svůj význam.

Summit dále schválil nový prováděcí plán politického partnerství mezi EU a Brazílií na léta 2012 – 2014. Podepsána byla i série předběžných dohod na podporu spolupráce v turistice, kultuře a vědeckém výzkumu.

Na okraji summitu EU – Brazílie proběhl v Bruselu 3. října i „obchodní summit“, který posloužil jako platforma pro setkání významných evropských a brazilských podnikatelů. Prezidentka Rousseffová se dále v Bruselu zúčastnila zahájení 23. ročníku mezinárodního festivalu Europalia, který byl věnován právě brazilské kultuře.

Další informace:

Foto: EK