SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

sobotka_summit_eu_afrika
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Summit EU-Afrika

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka vedl českou delegaci na summitu EU-Afrika, který se uskutečnil ve dnech 2. – 3. dubna 2014 v Bruselu.

V pořadí již čtvrtý evropsko-africký summit, kterého se vedle unijní osmadvacítky účastnilo více jak 50 afrických delegací, nesl motto: „Investování do lidí, prosperity a míru“. Hlavnímu tématu byly věnovány jednotlivé diskusní bloky dvoudenního jednání. Stěžejním bodem summitu byly také otázky zajištění míru a bezpečnosti na Africkém kontinentu.

„Česká republika vítá možnost debaty mezi Evropskou unií a africkými státy. Platí, že tyto země jsou pro nás tradičním teritoriem obchodního zájmu. Česká republika má zájem na tom, aby se posilovala stabilita a mír v této oblasti,“ uvedl po jednání v Bruselu premiér Sobotka.

Předseda vlády ČR uskutečnil na okraj summitu také dvoustranná jednání se zástupci afrických zemí Tuniska, Ghany, Etiopie a Nigérie. „Tunisko je jedna z nejstabilnějších zemí severních Afriky. Je důležité propojit podnikatele obou zemí a hledat nové příležitosti pro české firmy. Co se týče Etiopie, ta zažívá příznivý ekonomický rozvoj a disponuje potřebnou stabilitou. Proto je také v centru české pozornosti.“ konstatoval český premiér po jednáních s prezidentem Tuniska a předsedou etiopské vlády.

Druhý den jednání zastoupil českého premiéra v Bruselu náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa.