SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Summit EU-Rusko: víza i ruské volby

Kdy: 15.12.2011, Kde: Brusel

Unie přivítala přijetí Ruska do WTO, které má zlepšit vzájemné ekonomické vztahy.

Situace světové ekonomiky, vzájemné ekonomické i politické vztahy včetně vízového režimu a mezinárodní otázky včetně událostí v severní Africe a na Blízkém Východě. To byla témata, která dominovala již 28. summitu EU-Rusko, který proběhl ve čtvrtek 15. prosince 2011 v Bruselu.

Evropskou unii na něm zastupoval Herman Van Rompuy, předseda Evropské rady, a José Manuel Barroso, předseda Evropské komise. Ruská delegace byla vedena prezidentem Dmitrijem Medveděvem

Předsedové Van Rompuy a Barroso přivítali přijetí Ruské federace do Světové obchodní organizace (WTO) a pogratulovali prezidentu Medveděvovi k tomuto úspěchu. Rusko je pro EU třetím největším obchodním partnerem za USA a Čínou. Unie představuje pro Rusko dokonce největšího obchodního partnera. Obě strany očekávají, že po vstupu Ruské federace do WTO dojde k zlepšení bilaterálních i multilaterálních ekonomických vztahů.

V oblasti mobility podpořil summit posílení vzájemných kontaktů mezi obyvateli EU a Ruska. Přijal aktualizovanou dohodu o vízové facilitaci a zahájil společné kroky, jejichž naplnění je předpokladem pro jednání o bezvízovém styku mezi EU a Ruskem.

Představitelé EU diskutovali s prezidentem Medveděvem také volby do ruské Dumy konané začátkem prosince 2011. Vyjádřili především znepokojení nad nesrovnalostmi, nedůvěryhodností a případy zadržených demonstrantů. Na druhou stranu ocenili, že současné demonstrace probíhají pokojně. „Vítáme váš závazek, pane prezidente, spravedlivě a nestranně vyšetřit zprávy o volebních problémech. Doufáme, že Rusko bude dobře spolupracovat s OBSE, aby zajistilo hladký průběh monitorování prezidentských voleb,“ dodal k otázce voleb předseda Evropské rady Van Rompuy.


Další informace:

Foto: Rada EU