SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Summit EU s Afrikou se zaměřil na investice a růst

Kdy: 29.11.2010 - 30.11.2010, Kde: Tripolis, Libye

Zástupci obou kontinentů naplánovali spolupráci na příští tři roky.

„Investice, ekonomický růst a vytváření pracovních míst“. To bylo ústředním tématem jednání delegací z bezmála osmi desítek států, které se v libyjském hlavním městě Tripolisu sešly ve dnech 29. a 30. listopadu 2010 na již 3. summitu EU – Afrika.

Zástupci obou kontinentů se shodli, že pro dosažení skutečně smysluplné spolupráce mezi Evropou a Afrikou má zásadní význam výraznější účast soukromého sektoru, než tomu bylo doposud. Na summitu byl rovněž schválen nový prováděcí plán na léta 2011–13 Společné strategie EU – Afrika, která vzešla z předchozího summitu v Lisabonu v roce 2007. Společná strategie EU – Afrika zastřešuje spolupráci mezi Unií a africkými státy v osmi široce koncipovaných okruzích, které zahrnují mj. spolupráci ekonomickou, rozvojovou a bezpečnostní.

Paralelně se summitem proběhla i celá řada doprovodných akcí, mezi nimi společné ekonomické fórum.

Delegaci České republiky vedl prezident Václav Klaus, který se ve svém vystoupení k účastníkům summitu postavil proti stávajícímu ekonomickému protekcionismu a prosazování „všeobecných standardů“ bez ohledu na úroveň ekonomického rozvoje konkrétních dotčených zemí. Snažší přístup afrických států na evropské trhy se podle něj jeví jako přínosnější než rozvojová pomoc. Prezident Klaus rovněž v projevu připomněl dlouhou tradici vztahů bývalého Československa s africkými státy. Česká republika má dlouhodobý zájem tyto vztahy obnovit a rozšířit oboustranné obchodní a investiční vazby.

Příští summit EU – Afrika se bude konat v roce 2013 v Bruselu.

Další informace: