SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Unie dále přitvrzuje vůči Íránu

Kdy: 23.01.2012, Kde: Brusel

Ministři zahraničí EU rozšířili hospodářské sankce vůči íránskému režimu. Nejvýznamnějším opatřením je zákaz dovozu íránské ropy.

Evropská unie udělala další kroky v reakci na pokračující íránský jaderný program – přesněji řečeno jeho vojenskou dimenzi, kterou podle listopadové zprávy Mezinárodní agentury pro atomovou energii není Írán schopen a ochoten přesvědčivě vyvrátit.

Ministři zahraničí zemí EU proto rozšířili v pondělí 23. ledna 2012 hospodářské sankce vůči íránskému režimu. Země EU podle jejich rozhodnutí přestanou nakupovat íránskou surovou ropu i petrochemické produkty. Dosud uzavřené smlouvy na dodávky těchto komodit mohou být plněny nejdéle do 1. července 2012.

Cílem tohoto opatření je citelně snížit finanční zdroje íránské vlády na provozování jaderného programu vzhledem k tomu, že její příjmy jsou zhruba z 80 % tvořeny právě ropnými vývozy. Za stejným účelem bylo rovněž rozhodnuto o zmrazení aktiv íránské centrální banky (při možnosti zachování legitimního obchodu) a uvalení zákazu na poskytování dodávek zlata, cenných kovů, diamantů a hotovosti íránským veřejným orgánům.

Rada EU ve svých závěrech opětovně zdůraznila, že nijak nezpochybňuje právo Íránu na mírové využití jaderné energie a že veškerá nyní přijímaná opatření nejsou namířena proti civilnímu obyvatelstvu. Jejich jediným cílem je vytváření tlaku na íránský režim tak, aby se jeho představitelé byli ochotni důvěryhodným způsobem vrátit k jednání s mezinárodními partnery o jaderném programu a přesvědčivě prokázat jeho mírové využití.

Českou delegaci na zasedání Rady pro zahraniční věci vedl ministr Karel Schwarzenberg.

 

Další informace:

Foto: Rada EU