SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Unie dělá další krok v boji proti daňovým podvodům

Kdy: 07.12.2010, Kde: Brusel

Konec bankovního tajemství v EU pro nepoctivé plátce daní.

Nová směrnice o administrativní spolupráci v oblasti daní, na které se ministři financí shodli na prosincovém jednání Rady pro hospodářské a finanční záležitosti (ECOFIN) přináší jednu zásadní novinku. Bankovní tajemství již nemůže být v budoucnu důvodem, na jehož základě by bylo možné odepřít poskytnutí informace týkající se bankovních účtů určité osoby jinému státu, který je potřebuje pro daňové řízení.

Posledními státy Evropské unie, které se vzdaly uplatňování bankovního tajemství jako překážky mezinárodní výměny informací, bylo Lucembursko a Rakousko. Tato nová pravidla plně zapracovávají standardy OECD, k nimž se členské státy EU v minulosti přihlásily.

Nová pravidla v žádném případě neznamenají, že by daňové úřady mohly libovolně zjišťovat informace o majetku daňových poplatníků a stavu jejich účtů. Právě hledání rovnováhy mezi ochranou práv občanů a možnostmi státu odhalit nepoctivé, kteří se vyhýbají placení daní, bylo důvodem, proč jednání o nové směrnici trvala téměř dva roky.

Nakonec se podařilo najít vyvážené řešení. To přinese nejen zlepšení spolupráce v rámci EU, ale především bude sloužit jako užitečný vzor pro jednání s dalšími státy v Evropě i jinde na světě o posílení spolupráce v oblasti boje proti daňovým podvodům.

Schválená směrnice je jedním z návrhů, které tvoří součást balíčku opatření pro boj proti daňovým podvodům. Dalším krokem bude jednání o uzavření smluv o výměně informací včetně bankovních s dalšími finančními centry v Evropě jako jsou Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Monako, Andora a San Marino. Významným prvkem bude také revize systému zdanění úroků z úspor a podobných příjmů. Ve výsledku by opatření mělo vést k omezení daňových úniků a k zajištění spravedlivějšího rozložení daňového břemene na poplatníky.

Foto: EK