česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Unie má novou bezpečnostní strategii

(Archivní článek, platnost skončena 01.03.2011.)

Kdy: 25.02.2010, Kde: Brusel

Hlavním cílem strategie je zlepšit spolupráci policejních a bezpečnostních sil členských států.

Ministři vnitra EU na svém bruselském zasedání ve čtvrtek 25. února 2010 odsouhlasili novou Strategii pro vnitřní bezpečnost EU. Strategie, která je iniciativou španělského předsednictví EU, je výsledkem téměř roční práce a měla by především zkvalitnit spolupráci policejních a bezpečnostních sil v členských státech. Jejím cílem je také srozumitelným jazykem přiblížit občanům aktivity EU v oblasti vnitřní bezpečnosti. Podle španělského předsednictví by mohl tento dokument vydržet bez obvyklých novelizací delší dobu a vnést tak koherenci do různých politik v oblasti spravedlnosti a vnitřních věcí.

Do měsíce bude také zřízen Stálý výbor Rady pro vnitřní bezpečnost (COSI), který má zajišťovat efektivní spolupráci a koordinaci v oblasti vnitřní bezpečnosti. Jeho hlavním úkolem bude hodnotit celkovou bezpečnostní situaci Unie a navrhovat prioritní oblasti, kde bude nutné posílit spolupráci bezpečnostních složek členských států. COSI však nebude zapojen do přípravy legislativních aktů, která zůstane výlučnou pravomocí Výboru stálých zástupců (COREPER), ani do provádění konkrétních bezpečnostních operací (ty nadále zůstávají v pravomoci členských zemí). Do jeho kompetence bude spadat také ochrana vnějších hranic. V COSI budou zasedat zástupci ministerstev vnitra a policií členských států pod vedením generálního ředitele španělské policie (obdoba pozice českého policejního prezidenta). Na jeho zasedání bude možné pozvat také členy jiných příslušných orgánů.

Českou delegaci na jednání vedl ministr vnitra Martin Pecina. Ten své kolegy seznámil se stavem vyjednávání o trvajícím problému vízové povinnosti, kterou Kanada loni znovu zavedla pro občany ČR. Protože jde o bezprecedentní narušení společné vízové politiky, Evropská komise dala Kanadě loni na podzim několik podmínek a zároveň představila konkrétní opatření, jež by členské státy měly schválit, pokud Kanada podmínky nesplní. Ministři se k této záležitosti vrátí na dubnové Radě, tedy po dalším kole jednání mezi Evropskou komisí, Českem a Kanadou.

Ministři rovněž přijali pozici Rady ke zřízení nového Evropského azylového podpůrného úřadu (EASO).

Další informace:

Foto: Rada EU