SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Unie má novou dohodu s nejchudšími státy světa

Kdy: 21.06.2010 - 22.06.2010, Kde: Ouagadougou (Burkina Faso)

Revize dohody, započatá českým předsednictvím EU, má pomoci zemím Afriky, Karibiku a Tichomoří zapojit se do světového hospodářství.

Rozvojoví ministři států Evropské unie a zemí Afriky, Karibiku a Tichomoří (AKT) se 21. a 22. června 2010 sešli na společném zasedání v hlavním městě Burkina Faso, aby podepsali druhou revizi Dohody z Cotonou.

Dohoda z Cotonou stanovuje komplexní rámec spolupráce mezi zeměmi EU a skupinou 79 států AKT. Byla uzavřena v roce 2000 na 20 let a je pravidelně aktualizována v pětiletých intervalech. Skupina států AKT zahrnuje většinu nejchudších zemí světa a 80 % nejméně  rozvinutých zemí, vnitrozemských a ostrovních států. Cílem partnerství je podpora hospodářského, sociálního a kulturního rozvoje států AKT, snížení chudoby a integrace těchto zemí do světového hospodářství.

Druhá revize, která započala během českého předsednictví v Radě EU v roce 2009 přijetím mandátu pro vyjednávání, se zaměřuje převážně na hospodářské otázky. Cílem je připravit země AKT pro lepší integraci do světové ekonomiky, a to prostřednictvím modernizace obchodních vztahů a podpory procesů regionální integrace. Mezi nové oblasti spolupráce bude patřit i změna klimatu či oblast bezpečnosti a rozvoje.

Během dvoudenního zasedání, které předcházelo podpisu dohody, byl odsouhlasen přístup Jihoafrické republiky k revidované dohodě, byly přijaty společné deklarace pro summit OSN k rozvojovým cílům tisíciletí a ke změně klimatu. Zemím AKT se taktéž dostalo ujištění, že Evropská unie bude poskytovat rozvojovou pomoc i po roce 2013, kdy vyprší stávající finanční rámec.

Další informace:

Foto: EK