česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Unie má nový vízový informační systém

Kdy: 11.10.2011, Kde: Brusel

Nový systém zrychlí výměnu údajů o žadatelích o vízum do schengenského prostoru a zvýší bezpečnost.

Pokud české úřady dosud odmítly vydat vízum cizinci a ten se přesto chtěl dostal do schengenského prostoru, mohl zkusit štěstí na konzulátu jiné země EU. Napříště už se mu něco takového nepodaří. Evropská unie totiž po sedmi letech intenzivních příprav spouští nový Vízový informační systém (VIS).

VIS je elektronický databázový systém členských států EU, resp. členů Schengenu, který bude obsahovat všechny relevantní údaje o žadatelích o víza včetně biometrických údajů. Konzuláty zemí EU tedy nyní budou sbírat i digitalizované fotografie obličeje a otisky prstů žadatelů o vízum. Díky tomu budou žádosti o krátkodobá schengenská víza na zastupitelských úřadech vyřizovány rychleji, dalším přínosem bude posílení bezpečnosti usnadněním identifikace žadatelů o víza a zamezení krádežím identity.

Vzhledem k technické náročnosti a velkému významu tohoto informačního systému, srovnatelného a příbuzného s dosud nedokončeným projektem Schengenského informačního systému druhé generace jde o velký úspěch EU na poli ochrany vnějších hranic EU a jejích občanů.

VIS se skládá z centrální evropské databáze, která je napojena na národní systémy tak, aby konzulární úřady v zahraničí, orgány odpovědné za ochranu hranic a další kompetentní orgány členských států mohly vkládat a prohlížet data týkající se žádostí a žadatelů o víza. Za přípravu centrálního systému byla zodpovědná Komise, národní systémy budovaly jednotlivé členské státy. K úspěšnému spuštění VIS bylo nutné dokončení všech komponentů systému (tj. centrální jednotky a všech národních systémů).

VIS bude spouštěn postupně na zastupitelských úřadech v jednotlivých světových regionech (tzv. regionální roll-out). Prvním regionem, ve kterém byl VIS spuštěn 11. října, je severní Afrika (Alžír, Libye, Egypt, Mauretánie, Maroko a Tunis), následovat bude Blízký východ a oblast Perského zálivu. O pořadí dalších regionů zatím nebylo rozhodnuto.

Předpokládá se, že kompletní celosvětové pokrytí konzulárních úřadů všech schengenských zemí VIS proběhne do dvou let. Na všech hraničních přechodech schengenských států (v ČR pouze na letištích s mezinárodním provozem) budou kontroly zahájeny dvacet dní po zahájení provozu VIS v první regionu, tj. dne 31. 10. 2011.

Foto: EK