SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Evropa míří k nové dopravní síti

Kdy: 08.02.2011, Kde: Gödöllö, Maďarsko

Členské státy EU jednají o tom, kudy povedou hlavní evropské dopravní osy.

Transevropské dopravní sítě (TEN-T) čekají zásadní změny. Jaké přesně budou, se ukáže již v nejbližších měsících – Evropská komise právě finišuje s pracemi na novém rámci tohoto projektu. Proto byly TEN-T hlavním tématem neformálního zasedání ministrů dopravy, které proběhlo v úterý 8. února 2011 v maďarském městě Gödöllö.

Členské státy si zde vyměnily názory na připravovanou metodiku výběru hlavních evropských dopravních os. Podle připravované revize by měly vzniknout dvě úrovně dopravní sítě - globální a základní. S rozdělením TEN-T do dvou úrovní souvisí i snaha o větší koncentraci finančních prostředů z rozpočtu EU do uvažované základní sítě. Nad konkrétní podobou mapových podkladů budou nyní jednotlivé členské státy jednat s EK. Sama revize rámce TEN-T bude zřejmě zveřejněna v letních měsících tohoto roku.

Zájmem nových členských zemí včetně České republiky je udržet soudržnost v rámci EU jako jedno z kritérií pro spolufinancování projektů TEN-T a dostupnost finančních prostředků i pro projekty na globální síti, např. při odstraňování chybějících infrastrukturních spojení.

Foto: Rada EU