česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Unie pokročila v debatě o rozvoji venkova

Kdy: 18.06.2012, Kde: Lucemburk

Státy EU samy určí, jakou část peněz na rozvoj venkova věnují ochraně životního prostředí.

Až čtvrtina unijních prostředků, které členské státy vynaloží na rozvoj venkova, by v letech 2014 – 2020 mohla být vyčleněna na programy spojené s ochranou životního prostředí, biodiverzitu, boj proti klimatické změně a rozvoj méně příznivých oblastí. Ale samy členské státy EU by měly mít volnost určit, jak velké procento by to mělo být.

Shodli se na tom ministři zemědělství sedmadvacítky na svém zasedání v pondělí 18. června 2012 v Lucemburku. Většina zemí EU, stejně jako Evropská komise, v různých odstínech dává přednost tomu, aby si mohly samy stanovit, kolik dají na agro-environmentální a klimatická opatření v rámci programu rozvoje venkova pro období 2014 – 2020. V současném návrhu Komise doporučuje členským státům, že by mohly vyčlenit čtvrtinu svého rozpočtu v rámci programu rozvoje venkova. Ale nechává na nich, zda to bude čtvrtina nebo méně či více.

Zdůvodňuje to zejména tím, že by se státy, potažmo farmáři, měli soustředit ani ne tak na řízení toků peněz, ale na racionalitu vynaložených prostředků. S tím souhlasí většina členských států. Na druhou stranu státy jako např. Švédsko, Velká Británie nebo Česká republika jsou toho názoru, že by se měl současný trend, kdy je 25 % prostředků na tyto programy vyčleněno povinně, udržet i do budoucna. Tím se podle nich zaručí konzistentní přístup k programům spojených s ochranou životního prostředí, biodiverzitou, bojem proti klimatické změně a rozvojem méně příznivých oblastí.

Řeč byla také o tom, na jaké konkrétní projekty by měly být prostředky vyčleněny. Opět lze pozorovat dva přístupy. Některé členské státy včetně Evropské komise mají za to, že by se portfolio projektů nemělo příliš rozmělňovat a že by se tedy prostředky měly zaměřit hlavně na již zmiňované programy spojené s ochranou životního prostředí, biodiversitu, boj proti klimatické změně a rozvoj méně příznivých oblastí. Jiné státy si myslí, že by nabídka měla být širší, aby odrazila druhovou rozmanitost a specifické přírodní, půdní a klimatické podmínky v jednotlivých státech. Měla by tak zahrnout například lesnická opatření, pohodu zvířat nebo zavlažování.

Názory se budou dále tříbit za kyperského předsednictví, které převezme žezlo od Dánska již na začátku července. Diskusní platforma bude také obohacena Evropským parlamentem, ve kterém jeho členové právě diskutují první návrhy zpráv k celému balíku reformy Společné zemědělské politiky, jež samozřejmě zahrnuje i rozvoj venkova.

Foto: Rada EU - Fotolia