SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Unie posiluje partnerství s Vietnamem

Kdy: 27.06.2012, Kde: Brusel

Plánovaná dohoda o volném obchodu mezi EU a Vietnamem vytvoří nové příležitosti pro podnikatele a investory.

Evropská unie a Vietnam vstoupily do nové etapy vztahů. Ve středu 27. června 2012 v Bruselu podepsali vysoká představitelka EU pro zahraniční politiku Catherine Ashton a vietnamský ministr zahraničních věcí Pham Binh Minh novou dohodu o vzájemných vztazích mezi EU a Vietnamem. Podpisové ceremonie se za ČR zúčastnila stálá představitelka ČR při EU Milena Vicenová.

Dohoda o partnerství a spolupráci nahradí dřívější dohodu z roku 1995 a vytvoří rámec pro další rozvoj vztahů mezi EU a Vietnamem v řadě oblastí (politický dialog, vzdělávání, migrace, věda a technologie, doprava, životní prostředí a další). Smlouva vstoupí v platnost poté, co ji ratifikují parlamenty Vietnamu, členských států EU a Evropský parlament.

Vietnam je po Indonésii teprve druhou zemí regionálního sdružení ASEAN (Sdružení zemí jihovýchodní Asie), která s EU podobnou moderní dohodu podepsala. V červenci tohoto roku by měl následovat podpis dohody EU s Filipínami a průběžně se vyjednávají dohody o partnerství a spolupráci s Malajsií, Brunejí, Singapurem a Thajskem.

Vietnam s populací 90 milionů obyvatel a ročním ekonomickým růstem 7 % HDP patří mezi nejdynamičtější partnery v rámci ASEAN. Tomu odpovídá i vzájemná obchodní výměna s EU - v roce 2011 se exporty z Vietnamu do EU zvýšily o 45 % a exporty z EU do Vietnamu o 18 %. Celková obchodní bilance je příznivá pro vietnamskou stranu, její vývozy převyšují dovozy o 9 miliard USD.

Během setkání evropského komisaře pro obchod Karla de Guchta a vietnamského ministra obchodu Vu Huy Hoang 26. června bylo oznámeno, že EU a Vietnamem začnou jednat o ambiciózní dohodě o volném obchodu, která by vzájemné ekonomické vztahy dále prohloubila a vytvořila nové příležitosti pro podnikatele a investory.

Foto: Rada EU - Fotolia