česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Unie posiluje spolupráci s asijskými velmocemi

Kdy: 10.02.2012 - 15.02.2012, Kde: Dillí, Peking

Summity s Indií a Čínou se zaměřily především na témata obchodu a investic.

Čína a Indie jsou dvě nejlidnatější země světa a dvě nejrychleji rostoucí velké ekonomiky. Obě země hrají stále významnější roli v globálních otázkách - řešením světové ekonomické krize počínaje, přes boj s klimatickou změnou až po podporu regionální bezpečnosti. Právě skončené vrcholné schůzky předsedů Evropské rady Hermana van Rompuye a Evropské komise José Manuela Barrosa s jejich indickými a čínskými protějšky byly vhodnou příležitostí pro diskusi celé řady otázek.

Evropští lídři se nejprve setkali 10. února 2012 v Dillí s indickým premiérem Manmohanem Singhem. Evropská unie a Indie jsou významnými obchodními partnery - vzájemný obchod se od roku 2003 více než zdvojnásobil na 80 miliard eur, evropské investice do Indie se za stejné období ztrojnásobily na více než 3 miliardy eur. Lídři se shodli na významu dalšího uvolňování obchodních bariér pro vzájemný obchod a podnikání. Jednání o dohodě o volném obchodu mezi EU a Indií by proto měla být dokončena ještě letos.

Kromě toho partneři potvrdili spolupráci v zahraničně-politických oblastech, jako je boj proti terorismu i proti pirátství a kybernetická bezpečnost. Podrobnosti o dalších formách spolupráce lze nalézt ve společném prohlášení, které na summitu lídři schválili.

Z Dillí se představitelé EU přesunuli do Pekingu, kde ve dnech 14. a 15. února jednali s čínským premiérem Wenem Ťia-pao. Jednáním opět dominovala především ekonomická a obchodní témata, včetně krize eurozóny. Ve střednědobém horizontu by Evropská unie ráda s Čínou uzavřela dohodu o investicích. Zároveň představitelé EU čínským protějškům připomněli, že evropští podnikatelé očekávají větší přístup na trh včetně vládních zakázek a dodržování práv duševního vlastnictví.Evropští lídři nezapomněli ani zdůraznit otázku dodržování lidských práv.

Počátkem tohoto roku Čína překročila práh, kdy poprvé v historii žije více lidí ve městech než na venkově. Proto jedním z konkrétních výsledků summitu je vznik partnerství mezi EU a Čínou v oblasti urbanizace. Výsledky summitu odráží text společného komuniké.

Foto: Rada EU