SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Unie pozorně sleduje novou nákazu zvířat

Kdy: 17.01.2012, Kde: Brusel

Takzvaný schmallenbergský virus se poprvé objevil loni v Německu, výskyt nemoci již potvrdili také Nizozemci a Belgičané.

Na území Severního Porýní-Vestfálska se v oblasti sousedící s Nizozemskem začaly od srpna 2011 vyskytovat náhlé případy onemocnění skotu a malých přežvýkavců. Projevy onemocnění se vyznačovaly zvýšením teploty, změnou stavu, hubnutím, apatií a poklesem produkce mléka. Tyto příznaky zpravidla po 7 až 10 dnech vymizely. U některých březích samic docházelo k pozdním potratům či porodu málo vitálních mláďat. Podrobné pitevní nálezy ukazovaly převážně změny ve vývoji mozku a mozečku. Až laboratorní metagenomovou analýzou dostupných vzorků bylo zjištěno, že tyto příznaky vyvolává vir pojmenovaný podle místa zjištění „Schmallenberg“.

Ke svému přenosu potřebuje Schmallenbergský virus přenašeče, v tomto případě krev sající hmyz. Přenos ze zvířete na zvíře se neprokázal a je prozatím nepravděpodobný. Podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí je stejně tak nepravděpodobné, že by tento nový virus mohl způsobit onemocnění u lidí.

Kromě Německa zaznamenaly podobné případy i veterinární služby Nizozemska a Belgie, které také potvrdily přítomnost viru na svém území. U nahlášených případů ve Francii a Lucembursku se přítomnost viru na jejich území zatím nepotvrdila. V České republice nebyly hlášeny žádné případy.

Celá záležitost je v EU pozorně sledována. Evropská komise a členské státy se na začátku letošního roku sešly, aby diskutovaly dosavadní výsledky svých šetření. Evropská komise ujistila, že se problematikou intenzivně zabývá. Připravila také popis dosavadního vývoje. Pro další sledování situace byla ustanovena skupina expertů z členských států,  kde má svého zástupce i Česká republika.

Ruská federace již vyhlásila opatření stran dovozu z Německa, Nizozemska a Belgie. Týká se živých malých přežvýkavců (ovce, koza), jejich čerstvého masa, vedlejších produktů (např. šlachy na kolagen, kůže) a rozmnožovacího materiálu (zmražená vajíčka, embrya a sperma) s platností od 17. 1. 2012.

 

Další informace:

Foto: EK - Shutterstock