SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Unie rozšířila sankce proti Bělorusku a Sýrii

Kdy: 23.03.2012, Kde: Brusel

Rada pro zahraniční věci potvrdila podporu EU běloruským občanům. ČR na jednání zastupoval první náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Schneider.

Evropská unie nadále trvá na propuštění politických vězňů a přípravě skutečně svobodných voleb v Bělorusku. Ministři zahraničí členských zemí se na Radě pro zahraniční věci v pátek 23. března 2012 v Bruselu shodli na rozšíření sankčních opatření vůči běloruskému režimu. Ty se budou vztahovat na další členy státního aparátu, kteří se podílejí na represích vůči opozici, i na další významné běloruské podnikatele a jejich firmy.
Zároveň Unie potvrdila podporu běloruských občanů, a to zejména možnosti, jak usnadnit jejich cestování do EU. Ministři rovněž diskutovali otázku návratu svých velvyslanců do Minsku.
Šéfové diplomacií zemí Unie dále adresovali výzvu ke sjednocení demokratickým opozičním silám v Sýrii. Právě jednota opozice je pro EU důležitým předpokladem mírového a demokratického vývoje v Sýrii.
Dalším tématem jednání byl i region Sahelu, tedy oblast táhnoucí se napříč Afrikou na jižním okraji Sahary, včetně aktuální situace v Mali po státním převratu. Na pracovním obědě pak ministři diskutovali o spolupráci s Tureckem s ministrem zahraničí Ahmedem Davutoglu.
Českou delegaci na zasedání Rady EU pro zahraniční věci.vedl první náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Schneider. Ten se v předvečer zasedání zúčastnil společné večeře ministrů zahraničí EU s jejich protějšky z kandidátských zemí. Tématy byla politika Jižního sousedství a vůči Pákistánu a Afghánistánu.

Foto: MZV