SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Unie schválila kompenzace pěstitelům zeleniny

Kdy: 28.07.2011, Kde: Brusel

ČR dostane kvůli krizi s nákazou E. coli celou částku, o kterou žádala – 6,4 milionu korun.

Celkem 227 milionů euro bude rozděleno mezi producenty ovoce a zeleniny, které postihla krize v souvislosti s výskytem bakterie Escherichia coli. Rozhodly o tom ve čtvrtek 28. července 2011 členské státy EU, když odsouhlasily návrh Evropské komise na rozdělení finančních kompenzací.

Čeští producenti z této pomoci dostanou 261 935 eur (v přepočtu cca 6,4 milionů Kč), tedy celou částku, o kterou ČR Komisi žádala.

Prostředky byly rozděleny mezi jednotlivé země na základě deklarovaných ztrát. Po redukci nadhodnocených požadavků z několika členských států nakonec Komise nepřistoupila k plánovanému plošnému snižování všech požadavků, ale avizovaný rozpočet 210 milionů eur navýšila o dalších 17 milionů z rezervy na konečných 227 milionů eur.

Částečnou úhradu újmy producentům žádá celkem 22 členských států – Kypr, Finsko, Litva, Lucembursko a Malta se do programu nepřihlásily. Největší podíl z celku si tak rozdělí Španělsko (31 %), Polsko (20 %), Itálie (15 %), Nizozemsko (12 %) a Německo (7 %). Kompenzace se budou vyplácet až do 15. října 201, a to na nesklizené či z trhu stažené druhy nejvíce postižené zeleniny – rajčata, salát a čekanku, okurky, papriky a cukety.

Foto: Rada EU - Fotolia