SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Unie tlačí na světové partnery, aby otevřeli trhy

Kdy: 23.03.2011, Kde: Brusel

Evropským exportérům a investorům ztěžují život například restrikce přístupu k surovinám, uzavřené vládní tendry nebo špatná ochrana duševního vlastnictví.

Evropská unie se snaží podpořit přístup firem ze svých členských států na trhy třetích zemí. Evropská komise proto v rámci nové strategie obchodní politiky EU nyní sepsala seznam překážek, které nejvíce brání v obchodě s šesti strategickými partnery (Čína, Indie, Rusko, Japonsko, Brazílie, Argentina a USA).

Například v případě Spojených států či Japonska nejvíce vadí EU uzavřenost trhu vládních zakázek a u Číny jsou to restrikce přístupu k surovinám. Rusko by mělo zefektivnit ochranu duševního vlastnictví a zlepšit celní procedury, v Indii by zase EU chtěla více otevřít sektor telekomunikačních služeb. Jako jeden z hlavních problémů v Brazílii a Argentině byl identifikován systém udělování různých licencí či uzavřenost námořní dopravy.

Komise všechny tyto překážky zveřejnila ve Zprávě o překážkách obchodu a investic 2011. Cílem zprávy je na tyto bariéry upozornit a dát evropským vyjednavačům a politikům další nástroj, aby zmíněné země v rámci bilaterálních nebo multilaterálních vyjednávání k otevření jejich trhů a odstranění překážek přiměli.

Foto: EK