SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Unie usiluje o efektivnější ochranu svých hranic

Kdy: 25.02.2010, Kde: Brusel

Členské státy zvažují, jak posílit mandát agentury pro ochranu vnější hranice EU.

Návrh na revizi mandátu Evropské agentury pro řízení operativní spolupráce na vnějších hranicích členských států Evropské unie (FRONTEX), představený na Radě pro justici a vnitro ve čtvrtek 25. února 2010, je výsledkem hodnocení jejího dosavadního působení a odpovědí na potřebu čelit efektivněji výzvám v oblasti nelegální migrace do EU. Jeho výsledná podoba reaguje na politickou vůli a identifikované praktické potřeby.

Od zahájení činnosti v roce 2005 zaujala agentura pozici hlavního koordinátora v této oblasti. Na základě stávajícího mandátu napomáhá členským státům například v oblasti školení, analýzy rizik či výzkumu a vývoje. Nejviditelnější je ale její činnost v situacích, které vyžadují zvýšenou technickou a operativní pomoc členským státům na vnějších hranicích. Jde například o společné operace na pozemních hranicích či ve Středozemním moři. V neposlední řadě také poskytuje členským státům nezbytnou podporu při organizaci návratů nelegálních migrantů do třetích zemí. Jen pro rok 2010 bylo na pokrytí jejího provozu a výkonu jejího mandátu vyčleněno ze společného rozpočtu zhruba 83 milionů eur, celkově disponuje v tomto roce téměř 90 miliony eur.

Cílem návrhu má být zefektivnění práce agentury s ohledem na dosavadní operační zkušenosti. Na jeho základě by agentura FRONTEX hypoteticky mohla mimo jiné získávat vlastní technické vybavení, zřizovat regionální pobočky či lépe využívat lidské zdroje členských států díky zamýšlenému povinnému poskytování policistů pro její operace.

Španělské předsednictví považuje tento návrh za jednu ze svých priorit a předsevzalo si jeho schválení ještě v tomto pololetí. Pokud by se mu tuto ambici podařilo naplnit, šlo by po čerstvě schváleném návrhu Rozhodnutí o ostraze vnějších námořních hranic o další příspěvek nejen k zajištění ochrany vnějších hranic EU, ale i k posílení solidarity mezi členskými státy. Zároveň by tím EU zaručila vyšší přiměřenost přijatých opatření stejně jako vyšší záruku respektování základních lidských práv a práv uprchlíků a žadatelů o azyl.

Další informace:

Foto: Rada EU