SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Unie zvažuje, jak zlepšit přípravu mladých na zaměstnání

Kdy: 22.03.2011 - 23.03.2011, Kde: Brusel

Školy by měly povzbudit podnikavost a přizpůsobit osnovy potřebám ekonomiky.

Inovační kapacita v Evropě by měla být posílena kreativními a schopnými lidmi vybavenými správnými kompetencemi, které získají díky flexibilnímu vzdělávání a školícím systémům. Ty by měly povzbudit talent, podnikavost a usnadnit zprostředkování kontaktů a partnerství s podniky. Shodli se na tom účastníci již čtvrtého evropského fóra o spolupráci mezi univerzitami a podniky, které se konalo 22. a 23. března v Bruselu.

„Unie musí zvýšit investice do vzdělání mladé generace, která je nejvíce poznamenána ekonomickou krizí. Je třeba více podpořit stáže v podnicích, a to i v zahraničí, neboť tato zkušenost je velmi přínosná pro studenty, kterým usnadňuje následné ucházení se o zaměstnání,“ řekla Androulla Vassiliou, komisařka pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež. Podle ní by se univerzity měly více snažit přizpůsobit se potřebám podniků, začlenit relevantní odborné předměty do svých osnov a podnítit u studentů podnikatelského ducha. Podniky by se naopak měly podílet některou z mnoha forem partnerství.

Doris Packová, předsedkyně Výboru pro kulturu a vzdělávání Evropského parlamentu, vyzdvihla účelnost sítě AlmaLaurea, která vznikla z podnětu Boloňské univerzity v Itálii. Hlavním cílem je zprostředkovat kontakt mezi podniky a absolventy univerzit, ale i všemi strukturami, které se zabývají zaměstnaností. Umožňuje bývalým studentům z 62 italských univerzit uveřejnit svůj životopis (v roce 2010 bylo publikováno více než 1,5 milionu CV). Této sítě dnes využívá 77 % italských absolventů.

Bertrand Collomb, čestný ředitel Lafarge Group a člen Evropského institutu pro inovace a technologie zdůraznil váhu absolventů společenských věd. Ti by podle něj měli prorazit konzervativní myšlení Evropanů a přizpůsobit je na změny na pracovním trhu 21. století, které si žádá odhodlání riskovat. Právě to je důležité při samostatném podnikání. „Spojení tradičního podnikání s novým myšlením mladých lidí je důležité pro inovační proces,“ dodala rektorka švédské univerzity Chalmers Karin Markidesová.

 

Článek vznikl ve spolupráci s Marií Leflerovou, studentkou MEE Université de Provence.

Foto: EK