SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslankyně Vicenová projednala s europoslanci plány Evropské komise

Kdy: 04.05.2010, Kde: Brusel

Již čtrnáctá schůzka velvyslankyně s českými europoslanci se věnovala mimo jiné postoji ČR k návrhu pracovního programu Komise na letošní rok.

Stálá představitelka ČR při Evropské unii Milena Vicenová se v úterý 4. května 2010 spolu s kolegy sešla na Stálém zastoupení ČR s českými europoslanci.

Velvyslankyně Vicenová seznámila účastníky této v pořadí již 14. schůzky s postojem České republiky k návrhu pracovního programu nové Komise pro rok 2010 a poukázala na některé priority tohoto programu. Řadí se mezi ně i otázka revize rozpočtu EU na období 2007 – 2013.

Předmětem debaty byl dále aktuální stav příprav koncepce Evropské služby pro vnější činnost (ESVČ). Velvyslankyně Vicenová připomněla vůli Rady konstruktivně jednat s Evropským parlamentem o jeho výhradách ke koncepci tohoto diplomatického sboru EU. Opětovně zdůraznila, že mezi hlavní zájmy České republiky patří zajištění skutečné zeměpisné vyváženosti pro všechny členské státy EU při obsazování postů v této rodící se diplomatické službě Unie na všech stupních řízení.

Stálá představitelka ČR při EU a její spolupracovníci připomněli přítomným také význam agendy lidských práv a demokracie v české zahraniční politice a informovali o aktuální politice EU a ČR ve vztahu k Barmě/Myanmaru a Kubě. Velvyslankyně také seznámila české europoslance se závěrečnou fází příprav summitu EU-Kanada a poděkovala jim za aktivitu a úsilí, kterou v uplynulých měsících a týdnech věnovali otázce vízové reciprocity EU s Kanadou na půdě Evropského parlamentu.

Předmětem výměny názorů byla i otázka kontrol českých řidičů v německém pohraničí s tím, že čeští europoslanci hodlají i nadále poukazovat na půdě Evropského parlamentu na existenci tohoto problému.

Foto: Karel Pazderka