SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vítězové ceny pro mladé Evropany se představili v Bruselu

Kdy: 20.10.2010, Kde: Brusel

Laureáti ceny Karla Velikého 2010 představili své projekty Evropskému parlamentu.

Nadace Ceny Karla Velikého pro mladé Evropany z Cách společně s Evropským parlamentem každoročně udělují tuto prestižní cenu projektům pořádaných mladými lidmi (16 – 30 let) a zaměřeným na podporu myšlenky evropské identity a integrace.

Účastníci soutěže musí být občany nebo rezidenty některého z členských států EU. Přihlášené projekty jsou hodnoceny ve dvou kolech. Porotu národního kola tvoří minimálně dva poslanci Evropského parlamentu a jeden zástupce mládeže dané země (v případě České republiky je to Česká rada dětí a mládeže).

V letošním roce se vítězem českého kola stal projekt Euroduel, jehož cílem je iniciovat diskusi mezi středoškolskými studenty nad evropskými tématy, který vznikl za českého předsednictví v Radě EU. Cílem Euroduelu je argumentační střet, zapojení vynalézavosti a týmové spolupráce sedmičlenných školních týmů.  

Z 27 projektů předložených národními porotami vybírá evropská porota složená ze tří poslanců Evropského parlamentu, jeho předsedy a čtyř zástupců Nadace vítěze kola evropského. Tím se v letošním roce stal německý projekt Vlak pro Evropu (Europäisches CNC-Netzwerk - Zug für EUROPA), představený v Evropském parlamentu již během českého předsednictví v dubnu 2009. Projekt vytvořil funkční model vlaku, na jehož výrobě se podíleli školy ze všech členských států včetně ČR, podpořil spolupráci škol i jednotlivců v mezinárodních týmech. Vytvořením prvního vlaku projekt nekončí a jeho organizátoři stále hledají další školy, které by se do mezinárodní spolupráce zapojily. Součástí ocenění je i finanční odměna 5000 eur.

Na druhém místě se umístil irský projekt antologie osmi mladých autorů (You Are Here). Kniha je vedená myšlenkou pohledu na svět očima lidí, kteří již nevnímají pád berlínské zdi jako výrazný předěl ve svém životě, neboť vetší část svého intelektuálního života prožili již v realitě následující po této historické události.

Třetím oceněným se stal bulharský projekt realizovaný v rámci BEST Engeneering Competition, který vedl k vytvoření robota na třídění a recyklaci odpadu. BEC podporuje mezinárodní spolupráci mezi technickými vysokými školami a zapojuje také soukromé podniky. Oba tyto projekty byly podpořeny z programu Mládež v akci.

Foto: EK