SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vyjednávání o obchodu s Ukrajinou se blíží k závěru

Kdy: 26.09.2011, Kde: Brusel

Ministři pro obchod jednali také o dohodě s Indií a o přistupení Ruska do WTO.

Uzavření komplexní dohody o volném obchodu mezi EU a Ukrajinou se blíží. Evropská komise předpokládá, že se jednání o dohodě podaří dokončit do konce roku 2011.

Ministry členských zemí EU odpovědné za zahraniční obchod, kteří se v pondělí 26. září 2011 sešli na Radě pro zahraniční věci (FAC), o tom informoval eurokomisař pro obchod Karel de Gucht. Ministři pak podpořili snahy Evropské komise se cílem přiblížit Ukrajinu vnitřnímu trhu EU a evropským standardům.

Komisař de Gucht ministry také informoval o aktuální situaci ve Světové obchodní organizaci (WTO). Jednání o Rozvojové agendě z Dohá ani po deseti letech diskusí nevedou k úspěšnému závěru. Ministři přesto zdůraznili důležitost multilaterálního obchodního systému.

Rada dále prodiskutovala přístup Ruska do Světové obchodní organizace (WTO). Celková jednání o přístupu již značně pokročila a mohla by být dokončena v listopadu 2011 tak, aby Rusko mohlo vstoupit do WTO v průběhu VIII. Konference ministrů WTO v prosinci 2011. Členské státy EU spatřují hlavní výhodu vstupu Ruska do WTO ve skutečnosti, že vedle liberalizace obchodu dojde i k právní vymahatelnosti pravidel WTO pro mezinárodní obchod.

Dalším důležitým bodem zasedání Rady bylo téma dohody o volném obchodě EU s Indií. Vyjednávání Unie s tímto klíčovým partnerem se již dostala do fáze, kdy začínají být jasnější hlavní obrysy budoucí dohody. Ta by ze strany Indie měla být vůbec nejambicióznější ze všech uzavřených bilaterálních dohod. Jednou z kapitol dohody, které zbývá dořešit, je ochrana investic. 

Rada ministrů také probrala obchodní vztahy se zeměmi jižního Středomoří  v souvislosti s politickými změnami v tomto regionu. EU se obchodními a investičními nástroji snaží podpořit demokratické a ekonomické reformy v těchto zemích. Evropská komise má v úmyslu v říjnu zpracovat mandáty pro jednání Egyptem, Jordánskem, Marokem a Tuniskem o širokých dohodách o volném obchodu.

Další informace:

Foto: EK