SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zadávání veřejných zakázek v EU se změní

Kdy: 27.01.2011 - 18.04.2011, Kde: Brusel

Podniky a občané mohou ovlivnit novou podobu vládních kontraktů. Cílem je usnadnit život zadavatelům i uchazečům.

Občané Evropské unie včetně podnikatelů a nevládních organizací mají možnost ovlivnit způsob, jakým budou v EU v budoucnosti zadávány vládní kontrakty. Unie totiž připravuje jeho modernizaci, která bude mít za cíl systém zjednodušit a zefektivnit.

Ve čtvrtek 27. ledna 2011 proto Evropská komise zveřejnila základní diskusní dokument, takzvanou Zelenou knihu o modernizaci zadávání veřejných zakázek, a zahájila veřejnou diskusi o možnostech zjednodušení a větší efektivity uzavírání vládních kontraktů. Zájemci do ní mohou vstoupit až do 18. dubna.

„Je třeba zjednodušit pravidla pro zadávání veřejných zakázek, abychom usnadnili život jak zadavatelům, tak společnostem ucházejícím se o zakázky v Evropě. Konzultace se zaměří na přístup menších podniků na trhy se zakázkami, omezení byrokratické zátěže a podporu evropského přeshraničního zadávání,“ řekl eurokomisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier.

Zelená kniha vznikla v návaznosti na hospodářskou strategii Evropa 2020. Ta zdůrazňuje, že politika zadávání veřejných zakázek musí zajistit co nejefektivnější využití veřejných financí, a že trhy se zakázkami musejí být otevřené napříč Evropou. Co nejlepší výsledky zadávání veřejných zakázek na základě efektivních postupů mají zcela zásadní význam v situaci, kdy mnoho členských států EU čelí přísným rozpočtovým omezením a ekonomickým obtížím. Veřejné zakázky se mají stát více flexibilními a použitelnějšími pro podporu dalších politik, jako jsou inovace, ochrana životního prostředí a podpora zaměstnanosti.

Dokument má prostřednictvím analýz  a více než sta otázek týkajících se dosavadní praxe a problémů při aplikaci evropských zakázkových směrnic zajistit příspěvek veřejnosti k naplnění cíle stanoveného Aktem o jednotném trhu - provést modernizaci daných předpisů do roku 2012.

Další informace:

Foto: EK