SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Závěrečné poděkování českého předsednictví

Kdy: 30.06.2009, Kde: Brusel

Předsednictví České republiky v Radě EU předává 1. července 2009 štafetu Švédskému království.

Ráda bych jménem svých kolegů ze Stálého zastoupení České republiky při EU v Bruselu poděkovala všem, s nimiž jsme spolupracovali během předsednictví. V uplynulých šesti měsících jsme se snažili v týmovém duchu dosáhnout konkrétních výsledků pro české občany, naši republiku a Evropskou unii. Evropská unie je nebývalý experiment, který Evropě přinesl mír a jejím občanům prosperitu. Nevím, jaká je další budoucnost Evropské unie, jak bude vypadat za padesát nebo sto let. Důležité je, aby byla založena na spolupráci mezi občany, národy a vládami, a aby Evropa dál prosazovala demokratické hodnoty.

České předsednictví pomohlo odstranit nejednu bariéru, které stěžují spolupráci. Česká republika si zaslouží, aby si veřejnost české předsednictví pamatovala právě za to.

Přinejmenším jedna věc se nám podařila. Soudě podle novinových titulků doma i v zahraničí, český úředník je moderní a česká státní správa odvádí výkony na světové úrovni. To není málo. Fungování moderního státu může zajistit pouze schopná a pružná administrativa. Vidíme, že slovo byrokracie nemusí být vždy nadávka. Navíc, Evropská unie otevírá z perspektivy předsedající země spoustu příležitostí, jak ovlivnit její fungování v prospěch českých občanů a podnikatelů. Česká republika, její občané, podniky a administrativa jsou nyní v nejlepší pozici, jak tyto příležitosti využít.

Foto: Milena Vicenová, www.eu2009.cz