SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zdravotníci získají lepší ochranu před poraněním

Kdy: 08.03.2010, Kde: Brusel

Na ochraně před poraněními ostrými předměty se dohodli sami zaměstnavatelé a zaměstnanci v sektoru zdravotnictví.

Ministři práce a sociálních věcí EU na svém zasedání 8. března 2010 schválili směrnici, jejímž cílem je chránit zaměstnance ve zdravotnictví před poraněními způsobenými ostrými předměty jako jsou injekční jehly. Nový předpis převádí do práva Unie dohodu evropských sociálních partnerů – tedy zaměstnavatelů a zaměstnanců - v sektoru zdravotnictví. Ten v celé EU zaměstnává přes 3,5 milionu lidí.

Poranění způsobená jehlami a dalšími ostrými nástroji jsou jedním z nejběžnějších a nejvážnějších rizik ohrožujících zdravotnické zaměstance v Evropě. Představují i vysoké náklady pro zdravotnické systémy i pro společnost obecně. Následky pak mohou být vážné, mohou vést i k takovým onemocněním, jako jsou virová hepatitida nebo AIDS. Některé studie odhadují, že se ročně v Evropě zraní injekčními jehlami až 1,2 milionu lidí.

Dohoda sociálních partnerů by měla vést k co nejbezpečnějšímu pracovnímu prostředí v tomto odvětví a ochránit zaměstnance, kterým hrozí riziko poranění. Stanoví také integrovaný přístup k hodnocení a prevenci rizik, stejně jako ke školení a informování pracovníků.

Nová legislativa se zaměřuje na jednu z priorit současné strategie EU v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, kterou je snížit výskyt pracovních úrazů o 25% do roku 2012.

Foto: Wikimedia Commons