SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zdraží kvůli novému způsobu zdanění benzín?

Kdy: 01.07.2011, Kde: Brusel

Evropská komise navrhla nový výpočet sazeb minimální spotřební daně na energetické produkty.

Minimální sazby spotřebních daní na benzín, naftu a další paliva mají v budoucnu růst. Je tomu tak podle návrhu, který Evropská komise zveřejnila již v dubnu 2011, a o němž nyní probíhá vyjednávání.

Podle návrhu se má změnit i struktura minimálních sazeb, která bude nově určena jako součet dvou složek - energetické a emisní. Důsledkem bude, že produkty obsahující více energie nebo produkující více emisí CO2 budou více zdaněny. Vyšší cena má motivovat spotřebitele k výběru energetických produktů s nižšími emisemi CO2.

Jak se nový způsob zdanění projeví konkrétně na ceně benzínu a nafty? Evropská komise nyní zveřejnila přesný výpočet sazeb pro jednotlivé energetické produkty.

Daň z energetické složky je určena na 9,6 € za gigajoule (GJ) u motorových paliv a 0,15 € za GJ u topných paliv. Daň z emisní složky má být  20 € za tunu CO2,  Jednotlivé produkty se liší množstvím energie a emisí CO2, které se váže ke spotřebě jednoho litru. Proto minimální sazba na benzín zůstane v podstatě neměnná (0,36 €/l). Protože nafta je více energeticky bohatá a její spalování produkuje více emisí, dojde k navýšení minimální sazby postupně do roku 2018 z 0,33 €/l na 0,39 €/l.

V ČR se pro srovnání aktuálně uplatňuje na naftu spotřební daň ještě vyšší – tedy ve výši 10,95 Kč/l, což je 0,45 €/l. I benzín je v ČR zdaněn vyšší sazbou, než požaduje legislativa EU, a to 12,84 Kč/l (0,52 €/l). Na ceny těchto produktů by tedy změny minimálních sazeb spotřebních daní spíše neměly mít vliv.

Odlišná situace je ale v případě LPG. Zde návrh počítá s navýšením minimální sazby z 0,125 €/kg na 0,5 €/kg. Čtyřnásobné navýšení minimální sazby se dotkne i zemního plynu, který je používán jako motorové palivo. V případě LPG a zemního plynu ale bude moci být uplatňován zvýhodněný režim až do roku 2023.

Nová úprava, pokud bude schválena, má vstoupit v platnost v roce 2013. Nový systém počítá s úlevami a zvláštním zacházením např. pro biopaliva, produkty určené na topení pro domácnosti a některá specifická odvětví.

Další informace:

Foto: EK