SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Země EU chtějí posílit financování sladkovodního rybářství

Kdy: 28.06.2011, Kde: Lucemburk

Čtrnáct států včetně ČR podpořilo iniciativu, která volá po větší podpoře akvakultury. Nyní očekávají ambiciózní návrhy EK.

V úterý 28. června 2011 se v Lucemburku uskutečnilo zasedání ministrů pro zemědělství a rybářství. I přesto, že ministři měli na programu především diskusi o rybolovných právech na rok 2012, na své si přišla také Česká republika a další vnitrozemské státy (Rakousko a Slovensko), kteří aktivně podpořili polskou deklaraci o budoucím finančním nástroji pro rybolov.

Čtrnáct členských států, mezi nimiž byla i Francie, Portugalsko nebo Španělsko, podpořilo iniciativu, která mimo jiné akcentuje zachování regionů cílů Konvergence, zohlednění potenciálu akvakultury při určování velikosti podpory sektoru a posílení podpory pro sladkovodní akvakulturu včetně podpory pro mimoprodukční funkce rybníků a diverzifikaci činností.

Polsko touto iniciativou navázalo na deklaraci vnitrozemských států o budoucnosti sladkovodní akvakultury, kterou iniciovala Česká republika počátkem tohoto roku a která se setkala se širokou podporou členských států během dubnového setkání ministrů.

Míček je nyní na straně Komise, která přislíbila zohlednit zájmy členských států v rámci přípravy návrhu budoucí Společné rybářské politiky, jejíž zveřejnění se očekává 13. července tohoto roku, a také při přípravě nového finančního rámce pro rybářskou politiku, očekávaného na podzim.

Na programu byla i nákaza E.coli

Ministři diskutovali též o situaci sektoru ovoce a zeleniny v souvislosti s výskytem bakterie E.coli. Nadále budou platit přijatá kompenzační opatření pro producenty některých druhů zeleniny a EU bude ještě aktivněji usilovat o zrušení všech obchodních restrikcí ze strany třetích zemí.

Pokud jde o zákaz vývozu ovoce a zeleniny do Ruska, byla Česká republika díky svému aktivnímu přístupu zařazena jako jedna z prvních na seznam zemí, kterým by měl být vývoz do Ruska při dodržení vzájemně dohodnutých podmínek povolen. Příkladná spolupráce v této věci byla včera na jednání pozitivně vyzdvižena i komisařem pro zdraví a ochranu spotřebitele Johnem Dallim.

Foto: Wikimedia Commons