SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Země EU chtějí snížit rozdíly ve zdraví občanů

Kdy: 22.04.2010 - 23.04.2010, Kde: Madrid

Ministři zdravotnictví se na neformální radě dohodli, že budou sledovat rozdíly ve zdraví obyvatel jednotlivých zemí i regionů.

Jedním z hlavních cílů EU ve zdravotnictví by mělo být snížení nerovností v oblasti zdraví občanů. Shodli se na tom ministři členských států, kteří se 22. a 23. dubna 2010 sešli na neformálním zasedání v Madridu.

Nerovnosti v oblasti zdraví občanů Evropské unie potvrzuje řada odborníků. Podle studie Michaela Marmota, předsedy Komise pro sociální determinanty Světové zdravotnické organizace (WHO), existují v Evropě velké rozdíly například ve střední délce života, a to až o 14 let u mužů a o osm let u žen. Lidé s nižším vzděláním, náročnějším zaměstnáním či nižším příjmem totiž umírají v průměru dříve a jsou častěji a více nemocní.

Zdraví je totiž významně ovlivněno právě takovými faktory, neboli „sociálními determinanty“. Životní styl, pracovní podmínky, ale také třeba úroveň životního prostředí jsou zásadními faktory, které podmiňují a určují kvalitu zdraví jedince.

Ministři se proto shodli, že se podrobněji zaměří na monitorování situace v Evropě a sbírání údajů o zdravotních nerovnostech jak v členských státech, tak mezi jednotlivými regiony.

Pomocnou ruku jim podal také eurokomisař pro zdraví John Dalli. Ten ve vydaném Sdělení Evropské komise doporučil kroky, které je třeba učinit ke zlepšení situace v budoucnu. Důležitá je zejména výměna zkušeností a kvalitní spolupráce napříč různými sektory.

Další informace:

Foto: Evropská komise