SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zrakově postižení získají snazší přístup ke knihám

Kdy: 14.09.2010, Kde: Brusel

Distribuce knih ve zvláštních formátech pro osoby s poruchami čtení naroste díky dohodě s držiteli práv.

Zvýšit počet děl publikovaných ve zvláštních formátech, jako je Braillovo písmo nebo audioknihy, a usnadnit jejich distribuci v Evropské unii. To je cílem Memoranda o porozumění o přístupu k dílům pro osoby s poruchami čtení, které bylo za účasti eurokomisaře pro vnitřní trh a služby Michela Barniera bylo podepsáno v úterý 14. září 2010.

Účelem Memoranda je napravit nepříznivou situaci v distribuci knih ve formátech určených pro osoby s poruchami čtení, která zavládla v členských zemích Evropské unie. Přestože členské státy zavedly do svých národních právních úprav výjimky z autorského práva ve prospěch zrakově postižených čtenářů, tyto výjimky se stát od státu liší. Tím se přeshraniční distribuce děl zbytečně komplikuje. Memorandum by to mělo napravit díky systému distribuce prostřednictvím důvěryhodných zprostředkovatelů, kterými mohou být asociace pro nevidomé, knihovny nebo zvláštní školy. Pozitivní výsledky v podobě nárůstu přeshraniční distribuce se očekávají v horizontu jednoho roku.

Odhaduje se, že v EU dnes žije okolo 17,5 milionu zrakově postižených a minimálně 5% populace trpí některou z forem dyslexie. Pouze něco kolem 5% všech vydávaných knih je přitom publikováno ve formátu, který umožňuje četbu zrakově postiženým občanům.

Memorandum vzniklo na základě dialogu zástupců držitelů práv (vydavatelů, autorů, kolektivních správců) a asociací nevidomých, asociací pro dyslexii a dalších. Základem pro toto Memorandum bylo sdělení Evropské komise z října 2009 s názvem „Autorské právo ve znalostní ekonomice“.

Foto: Rada EU