SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Czech Street Party

Sedmá Czech Street Party, největší akce České republiky v Bruselu, se uskuteční v pátek 14. června 2013 na ulici rue Caroly.

Tradiční akci pořádá Stálé zastoupení České republiky při Evropské unii ve spolupráci s kraji České republiky v čele se Zastoupením Prahy v EU, České centrum Brusel, CZELO a další české organizace.

Během večera se stejně jako každý rok představí to nejlepší z české rockové hudby a na stáncích krajů a organizací informace, kulinářské speciality a tradiční nápoje.

Vstup na akci je zdarma. Více informací naleznete zde.

Czech Street Party

The seventh Czech Street Party, the biggest Czech event in Brussels, will take place on Friday, 14 June 2013 in rue Caroly.

The event is organized by the Permanent Representation of the Czech Republic to the EU and by the regions of the Czech Republic and their representations, headed by the Prague house, by the Czech Center Brussels, CZELO, representations of other Czech organizations.

A selection of best Czech rock music together with information, regional specialties and traditional drinks from regions of the Czech Republic will be presented.

Entry is free, no registration needed. More information


Předchozí ročníky / Previous years: