Velvyslanectví České republiky v Rize

lidice_1
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Lotyšské národní kolo 42. ročníku Mezinárodní výtvarné výstavy Lidice

Tradice lotyšské účasti v Mezinárodní dětské výtvarné výstavě Lidice (MDVV) je mnohaletá, bohatá a dosud velice úspěšná. Díky dobré popularizaci projektu se v Lotyšsku nenajde okres, kde by se nezapojila alespoň jedna základní škola nebo tvůrčí dílna. Každoročně tak v Lotyšsku vzniknou tisíce set děl mladých tvůrců ve věku 4-16 let, kteří na památku lidických dětí zapojili svou fantazii a um a na dané téma vytvořili dvou- nebo trojrozměrný artefakt. Pro rok 2014 vyhlásili organizátoři MDVV téma „Rodinné zemědělství aneb Naše zahrádka a pole“.

V r. 2014 obdržela v národním kole lotyšská porota k posouzení 1.334 děl ze 67 školských zařízení a dílen. Z nich bylo vybráno 196 děl, která poputují do Lidic. Všechny vybrané výtvory se představily publiku v přehledně zpracované expozici v prostorách rižského magistrátu ve dnech 5.-20. 2. 2014.

Vzhledem ke zvolenému tématu se následně dne 20. 2. 2014 konalo slavnostní vyhlášení laureátů ve Velkém sále Ministerstva zemědělství v Rize. Ceremonie se zúčastnilo přes 250 osob, malých autorů a jejich rodičů a pedagogů. V jejím průběhu byly uděleny Ceny sympatie ministra zemědělství, Rady města Rigy a také velvyslance ČR v Lotyšsku. Diplom podepsaný titulářem P. Šepeľákem předal autorům 18 děl zástupce velvyslance J. Smyček.

Odpolední program doplnilo vystoupení dětského divadelního souboru z Rigy a animované klipy mladých filmařů. Na akci opakovaně zazněla poděkování od lotyšských pořadatelů velvyslanectví ČR v Rize za aktivní zapojení do projektu: na konci února velvyslanectví přepraví na vlastní náklady díla oceněná v národním kole do Lidic a na podzim připraví ceremoniál pro úspěšné lotyšské laureáty 42. ročníku MDVV. Partnerství v projektu je pro náš úřad hodnotné vzhledem k pozitivnímu dopadu soutěže na rozvoj uměleckého talentu dětí a mládeže v Lotyšsku a na jejich povědomí o ČR.

Galerie


LIDICE2014