Velvyslanectví České republiky v Rize

česky  english  latviski 

rozšířené vyhledávání
img_3645_6a
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

41. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice

V r. 2013 se uskutečnil 41. ročník Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice (dále jen „MDVV“), projektu zkomponovaného na památku dětských obětí vyhlazení Lidic a válečných konfliktů. V zastoupení více než 60 zemí, které se soutěže účastňují, jsou děti a mládež z Lotyšska již po řadu let mimořádně aktivními a také úspěšnými účastníky, dílem díky velkému zpopularizování soutěže pedagogy zákadních škol a dětských center a dílem díky aktivitě velvyslanectví ČR v Rize.

Po vyhlášení každého nového ročníku a jeho hlavního tématu – pro r. 2013 jím byly „Tradice a dědictví lidu mojí země“ – se vždy začnou zapojovat školáci napříč celým Lotyšskem, v některých případech soutěží celé třídy nebo školy. Tak velké množství maleb, kreseb, grafik, keramických a kombinovaných prostorových prací z jednoho státu by česká jury nebyla s to posoudit. Na lotyšské straně proto vždy zkraje roku proběhne národní volba nejzdařilejších prací. Vybraná díla pak na jaře putují cestou velvyslanectví ČR v Rize k pořadateli výstavy. Během léta porota vyhlásí úspěšné tvůrce, kteří obdrží čestné uznání. Mladí autoři zvlášť vynikajících prací navíc získávají medaili Lidická růže.

V rámci 41. ročníku MDVV porota ocenila 64 dětí z Lotyšska z 25 škol a dětských center, z toho 8 dětí obdrželo medaili. Dne 7. 11. 2013 uspořádal ZÚ Riga slavnostní ceremoniál předávání těchto ocenění. Reprezentativním dějištěm akce se stal rižský magistrát.

K oceněným dětem, jejich pedagogům a rodičům promluvili Agra Bērziņa z Národního centra pro vzdělávání, Eiženija Aldermane, předsedkyně výboru pro vzdělávání, kulturu a spor Rady města Rigy, a zástupce vedoucího ZÚ Riga Josef Smyček. Během předávání cen leckteří ocenění zažili vůbec poprvé uznání a potlesk od široké veřejnosti a z pódia odcházeli s pocitem hrdosti. Na závěr odpoledne se pro malé i velké účastníky uskutečnila projekce českého filmu S čerty nejsou žerty (1984, režie Hynek Bočan) na motivy pohádky Boženy Němcové Čertův švagr. Film do lotyštiny přeložila a skvěle simultánně nadabovala pedagožka a někdejší zaměstnankyně velvyslanectví Halina Lapiņa.

Při příležitosti ceremoniálu se navíc v týdnu od 4. 11. 2013 mohli návštěvníci rižského magistrátu seznámit s výstavou „Velcí Češi malýma očima“, která v jednom místě vhodně propojila a dovolila srovnání tvůrčího ducha dětí z ČR a Lotyšska.

Radost malých tvůrců z ocenění i poděkování pedagogů za podnětný projekt jsou jednoznačným důkazem zájmu Lotyšska o zapojení do MDVV v dalších letech.

Galerie


lid2013