Velvyslanectví České republiky v Rijádu

english  česky 

rozšířené vyhledávání

Vztahy se Sultanátem Omán

Diplomatické styky mezi ČR a Sultanátem Omán byly navázány dne 1.3.1993 výměnou nót obou zemí prostřednictvím ZÚ ČR v Abú Zabí. V roce 1997 navštívila Omán náměstkyně ministra zahraničních věcí ČR Helena Bambasová.

ZÚ Rijád, do jehož působnosti Omán od března 2002 spadá, využil k oživení bilaterální relace návštěv velvyslance ČR PhDr. Zdeňka Poláčka, CSc. v Ománu v červnu 2003 (předání kopie pověřovacích listin do rukou ománského zaminira) a v prosinci 2003 (14.12. 2003 předání originálu pověřovacích listin do rukou ománského sultána).

V prosinci 2009 předal do rukou sultána pověřovací listiny současný velvyslanec PhDr. Lubomír Hladík.

V červnu 2004 navštívil Sultanát Omán Vrchní ředitel Sekce dvoustranných vztahů MZV ČR Vladimír Galuška, který zde vedl politické konzultace s náměstkem ministra zahraničí Sultanátu Omán Baderem bin Hamadem bin Hamoudem. Tato jednání položila základ pro další budoucí rozvoj vzájemných vztahů mezi oběma zeměmi. Současně byla podepsána Dohoda o spolupráci mezi hospodářskými komorami obou zemí.

V roce 2009, za předsednictví ČR v EU, se ministr zahraničí Karel Schwarzenberg zúčastnil ministerské konference GCC-EU v Maskatu.

V květnu 2010 navštívil Omán náměstek ministra zahraníčí H. Kmoníček, který vedl politické konzultace s náměstkem ministra zahraničí Ománu Ahmedem Yousufem Al Harthim.

V květnu 2012 navštívil Omán vrchní ředitel sekce mimoevropských zemí V. Grepl.

V dubnu 2013 navštívila Omán delegace Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu parlamentu ČR vedená místopředsedou senátu Zdeńkem Škromachem.

Smluvní oblast

Dohoda o spolupráci mezi Hospodářskou komorou ČR a Obchodní komorou Ománu z roku 2004

Dohoda o letecké přepravě - parafována v březnu 2011

Dohoda o zamezení dvojímu zdanění - první kolo expertních jednání v červnu 2012, druhé v prosinci 2012 v Muscatu, dohoda je na české straně připravena k podpisu, na ománské probíhá připomínkové řízení.