Velvyslanectví České republiky v Rijádu

english  česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec L. Hladík se setkal s guvernérem Východní provincie

Velvyslanec Lubomír Hladík uskutečnil ve dnech 3.-4.11.2013 protokolární návštěvu u nedávno jmenovaného guvernéra Východní provincie prince Saúda bin Naífa bin Abdulazíze Al Saúda.

Velvyslanec Hladík informoval prince Saúda bin Naifa o vývoji a současném stavu vzájemných česko-saúdských vztahů. Hlavní pozornost věnoval ekonomicko obchodní relaci a dosaženým úspěchům v posledních letech. Zmínil téměř 10 tisíc saúdských návštěvníků v ČR v roce 2012 (především oblast zdravotní péče a rehabilitace) a též existenci vice než 100 saúdských studentů, studujících na českých vysokých školách (především obor medicíny). Připomenul nárůst českého vývozu do KSA za posledních 6 let na dvojnásobek (v současnosti cca 400 mil. USD) a rychle rostoucí počet česko saúdských smíšených podniků (z nuly na současných 6). Uvedl dále, že k existujícímu společnému česko saúdskému podniku ve Východní provincii SAUDI DARKOV v Saihatu by se mohl v krátké době připojit další. Ve stadiu příprav je společný podnik NOEN s AL JOAIB INTERNATIONAL, který bude podnikat v oblasti dodávek zařízení a služeb pro povrchovou těžbu a navazuje na nové příležitosti v této oblasti ve Východní provincii (projekt výstavby několika „mineral cities“). Guvernér princ Saud v odpovědi zdůraznil, že veškeré aktivity českých podnikatelských subjektů ve Východní provincii budou mít podporu jeho úřadu a v případě jakýchkoliv nesnází se mohou obracet na kompetentní úřady, v neposlední řadě i na úřad guvernéra. Sám ČR soukromě navštívil v době, kdy byl velvyslancem KSA ve Španělsku a byl velmi pozitivně překvapen nejen krásou přírodních scenérií, ale též vyspělostí české ekonomiky. SN je přesvědčen, že stále ještě existuje nevyužitý potenciál ve vzájemných ekonomicko obchodních vztazích.

velvyslanec L. Hladík u guvernéra východní provincie jeho královské velvyslanec L. Hladík u jeho královské výsosti prince Saúda bin Naifa bin Abdulazize Al Sauda.

velvyslanec L. Hladík u guvernéra východní provincie jeho královské výsosti prince Saúda bin Naifa