Velvyslanectví České republiky v Římě

italiano  česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zasazení stromů na počest Václava Havla a Jana Patočky

Dne 6. března 2013, v Evropský den spravedlivých, vyhlášený Evropským parlamentem, se dostalo v Miláně pocty zesnulému bývalému prezidentu Československa a České republiky Václavu Havlovi.

V tamější Zahradě Spravedlivých, v místním parku Monte Stella, byl na jeho počet vysazen strom. Spolu s ním byli stejně oceněni Nor Fridtjof Nansen, Bulhar Dimitar Peshev a Libanonec Samir Kassir.  Hlavní proslov pronesl starosta města Milán Giuliano Pisapia, podle kterého tyto čtyři osobnosti ukazovaly důvěru v člověka, v jeho morální sílu, ve schopnost zvolit dobro: jejich dědictvím je poselství míru a naděje.  Akce se za ČR účastnili bratr Václava Havla pan Ivan Havel s manželkou, velvyslanec ČR v Itálii Petr Buriánek a ředitel Českého centra v Miláně Václav Šedý.

Současně byl ve stejný den vysazen v Zahradě spravedlivých v parku Tarello v Brescii další strom na počest Jana Patočky, významného českého politika a filozofa. Ceremonie proběhla za přítomnosti Ivana Chvatíka, ředitele archivu Jana Patočky. Projev I. Chvatíka při této příležitosti naleznete v příloze.

Zleva: norský velvyslanec Bjørn T. Grydeland, bratr Václava Havla Ivan s manželkou Dagmar, velvyslanec ČR Petr Buriánek

ocenění Havel Giardino Giusti Milano

 

 

 

 

 

 

 

přílohy

I. Chvatík o J. Patočkovi v Brescii 209 KB PDF (Acrobat dokument) 13.3.2013