Velvyslanectví České republiky v Římě

italiano  česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Komise pro krajany v zahraničí Senátu PČR v severní Itálii

Ve dnech 21. – 24. 3. 2013 navštívila severní Itálii delegace Stálé komise pro krajany žijící v zahraničí Senátu PČR vedená předsedou Tomášem Grulichem. Hlavním bodem třídenního pracovního programu delegace byla účast na prvním setkání Českých škol v Itálii, které se uskutečnilo 23. března v Miláně.

senatori sever 2

V rámci své pracovní cesty delegace navštívila kromě Lombardie také severoitalský kraj Furlansko-Julské Benátsko, kde se zajímala o krajanskou spolkovou činnost. V Udine se členové senátní komise seznámili s hlavní činností českého honorárního konzulátu v místě. V Cervignano del Friuli se 21. března sešli na otevřené besedě s českými krajany, členy „Českého kulturního spolku Udine“. Debata se týkala praktických aspektů krajanské činnosti v regionu a problematiky aktivního udržování kontaktů českých občanů v Itálii s Českou republikou a českou kulturou.

V Terstu jednala komise dne 22. března se zástupci hejtmanství Autonomního italského kraje Furlansko–Julské Benátsko a odbornými pracovníky na migrační politiku a kulturu: ředitelem zahraničních a krajanských záležitostí Giuseppem Napolim a specialistou na minoritní jazyky Umberto Alberinim. Senátoři tak měli v Terstu možnost se seznámit se strukturou a systémem péče o krajany, tohoto severoitalského kraje, který představuje v celonárodním rámci vzorový model péče o své krajany v zahraničí, a porovnat českou národní a italskou regionální politiku podpory krajanských komunit v zahraničí.

Delegace navštívila na cestě do Terstu také hrad Duino, patřící potomkům české větve rodu Turn und Taxis, rodiny pocházející ze středních Čech, která po dlouhých 140 let patřila mezi nejvýznamnější mecenáše české kultury. Ani dnes se nezapomíná, že mezi její chráněnce patřili v Čechách např. Bedřich Smetana, Eliška Krásnohorská nebo F. X. Šalda. Na hradě Duino pobýval slavný pražský rodák Rainer Maria Rilke. Mezi blízké osobní přátele rodiny patřila také Alice Masaryková.

K. Zoufalová představuje Českou školu v Římě.

Setkání italských Českých škol v Miláně.

Pracovní oběd senátorů se zástupci regionu Friuli - Venezia Giulia v Terstu.