Velvyslanectví České republiky v Římě

česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
pelikan_1
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Milán - pojmenování ulice po J. Pelikánovi

Dne 29. 5. 2013 se v Miláně uskutečnila slavnost, během které byla pojmenována ulice/průchod v městském parku mezi ulicí Balilla a náměstím Bibbiena po česko-italském politikovi a novináři Jiřím Pelikánovi (1923 – 1999).

Památka na tuto významnou osobnost Pražského jara a po emigraci italského politika a člena Evropského parlamentu za Italskou socialistickou stranu (PSI) je v Miláně dosud živá mj. i díky bývalému starostovi Milána a politiku PSI Carlu Tognolimu, který byl Pelikánovým přítelem a v l. 1984 – 1989 kolegou v Evropském parlamentu.

Po slavnostním odhalení desky se jménem J. Pelikána vystoupili radní pro kulturu města Milána Filippo Del Corno, velvyslanec ČR v Itálii Petr Buriánek (text jeho vystoupení v italském jazyce v příloze), manželka J. Pelikána Jitka Pelikánová – Frantová a bývalý starosta Milána C. Tognoli. Své pozdravy zaslali i prezidenti Itálie Giorgio Napolitano (text jeho telegramu v IJ v příloze) a ČR Miloš Zeman. Všichni vystupující zavzpomínali na pohnutý  a složitý osud J. Pelikána, symbolický pro československé dějiny 20. století. Pelikánovým specifikem je, že na rozdíl od většiny disidentů – emigrantů se zejména díky pohostinnosti PSI dokázal zapojit do politického a společenského života i ve své adoptivní zemi, Itálii, a byl dokonce zvolen dvakrát (1979, 1984) za PSI do Evropského parlamentu. Paní Pelikánová – Frantová ve svém emotivním projevu vyzdvihla Pelikánovu neochvějnou víru v ideál svobody a jeho evropskou duši, při vědomí vlastních kořenů. C. Tognoli zase připomněl jeho smysl pro humor, typický znak skutečně vnitřně svobodného člověka. Všichni se shodli na tom, že Pelikánův odvážný boj za lidská a občanská práva může být příkladem i pro dnešní a budoucí generace.

Paní Frantová - Pelikánová s radním pro kulturu města Milána F. Del Cornem.

Velvyslanec ČR v Itálii P. Buriánek.

Bývalý starosta Milána C. Tognoli.

přílohy

projev vv 65 KB PDF (Acrobat dokument) 30.5.2013

telegramma napolitano 165 KB JPG (Obrázek / Fotka) 20.6.2013