Velvyslanectví České republiky v Římě

česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
ledro_1
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oslavy česko-italského partnerství ve Valle di Ledro

Dne 7. 9. 2013 se velvyslanec ČR v Itálii Petr Buriánek spolu se svou zástupkyní Adélou Rubešovou zúčastnili v údolí jezera Ledro v severoitalském tridentském regionu oslav 5 let vzniku partnerství mezi obcí Ledro a osmi českými obcemi a městy.

 

Dohoda o partnerství byla podepsána 28. 6. 2008, mezi obcemi ledrenského údolí Molina di Ledro, Pieve di Ledro, Bezzecca, Concei, Tiarno di Sotto a Tiarno di Sopra a českými obcemi a městy Buštěhrad, Chyňava, Doksy, Milín, Nový Knín, Příbram, Ptice aVšeň. Ledrenské obce v mezičase uspořádaly referendum a k 1. 1. 2010 vznikla jednotná obec Ledro, takže partner na italské straně je již formálně pouze jeden.

Stejně tak jako před více než 5 lety, i tentokrát byl sál hlavního kulturního centry v údolí naplněn k prasknutí. Přispěly i autobusy s cca 60 účastníky z Čech.

Během slavnostního večera vystoupili starosta obce Ledro Achille Brigà, radní pro rozpočet a spolupráci s ČR Giuliano Pellegrini (za své zásluhy o rozvoj partnerství s ČR od r. 2012 nositel ceny Gratias Agit MZV ČR), velvyslanec ČR v Itálii Petr Buriánek, za česká města a obce zástupci Nového Knína.

Přítomní si mohli vyslechnout i bohatý hudební program, potvrzující velice aktivní společenský život údolí i české stopy v něm: vystoupil místní horský pěvecký sbor Cima d´Oro, který secvičil mj. i českou hymnu Kde domov můj, v italském překladu Dove la patria mia, místní hudební kapela a ČR zdatně zastoupili pěvec pan Michal Havlíček a folková skupina z Nového Knína Flok.

Partnerství se za pět let formální existence rozrostlo do celé řady nejrůznějších společných vazeb a kulturních, společenských i sportovních aktivit. V příštím roce se připravuje vydání druhého dílu úspěšné dvojjazyčné publikace o historii vysídlení ledrenských do Čech, neboť v mezičase se podařilo nashromáždit velké množství doplňujícího historického materiálu.

 

Stručně k historii pobytu ledrenských v Čechách:

Před 1. světovou válkou bylo Tridentsko součástí Rakousko-Uherska. Muži z Tridentska (včetně Valle di Ledro) byli na počátku války mobilizováni a vysláni na ruskou a srbskou frontu. Poté, co 24. 5. 1915 vstoupila Itálie do války proti Rakousku, bylo více než 75.000 osob (starců, žen a dětí) z příhraničních oblastí, kde měla vést bojová fronta, spěšně evakuováno do vnitrozemí, především na sever Tridentska, do Tyrolska, do Čech, na Moravu a do horních a dolních Rakous.

Evakuace se dotkla i obcí z Valle di Ledro – z celkového počtu 4.700 obyvatel jich byla od května do srpna 1915 většina (3.000) odeslána do Čech a byli rozmístěni v několika desítkách obcí (Příbramsko, Kladensko, okolí Stříbra, Turnovsko - Všeň). Návrat se uskutečnil v prosinci 1918. 439 obyvatel údolí v exilu zahynulo, 92 mužů padlo v bojích 1. světové války.

Pobyt v Čechách představuje pro obyvatele údolí dodnes významnou etapu historie a jeho vliv je patrný např. v gastronomii (české knedlíky, které jsou součástí místního jídelníčku). Řada rodin si uchovala přátelské vazby na české hostitele a udržovala kontakty ještě dlouho po 2. světové válce. Dnešní ledrenská generace zná historii jen z vyprávění babiček a dědečků, přesto si uchovala vřelý vztah k Čechám a k Čechům, kteří se jich v těžkých dobách ujali. Několik místních „nadšenců“ s jednoznačnou podporou místní správy, ale i tridentské provincie, se rozhodlo zdokumentovat tento příběh a navázat na něj i oživením vztahů mezi Val di Ledro a ČR, což se rozhodně povedlo a jedná se dnes o fenomén, týkající se všech obyvatel Ledra a velkého množství českých občanů.

Galerie


Valle di ledro