Velvyslanectví České republiky v Římě

italiano  česky 

rozšířené vyhledávání

petiziol
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Udělení ceny Gratias Agit Paolu Petiziolovi

Dne 7. června 2013 obdržel honorární konzul ČR v regionu Friuli – Venezia Giulia pan Paolo Petiziol z rukou místopředsedy vlády ČR a ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga v pražském Černínském paláci, sídle Ministerstva zahraničních věcí ČR, ocenění Gratias Agit.

Cenu Gratias agit zřídilo Ministerstvo zahraničních věcí v roce 1997. Ministr ji každoročně uděluje krajanům a přátelům České republiky, bohemistům, historikům, umělcům, vědcům nebo podnikatelům, kteří vedle své profese a bez nároků na odměnu prohlubují zájem zahraničí o Českou republiku, napomáhají jejímu zviditelňování a vytváření příznivého obrazu ve světě. Je to ocenění adresované jednotlivcům i organizacím, nadacím a občanským sdružením za jejich obětavou dobrovolnou práci ve prospěch České republiky. V letošním roce byla Cena Gratias agit udělena celkem 13 osobnostem a jedné organizaci.

Paolo Petiziol je honorárním konzulem ČR již od roku 1997. Za tu dobu se stal pilířem česko-italských vztahů v důležitém regionu severovýchodní Itálie, v oblastech kulturní, ekonomické i krajanské. Jeho působení ve prospěch Československa a posléze ČR je ale mnohem delší a jeho zaměření je širší. Prostřednictvím mezinárodního kulturního sdružení Mitteleuropa, jehož byl v r. 1974 spoluzakladatelem, pracuje dlouhodobě pro větší porozumění a sblížení všech zemí střední Evropy. Mj. spoluorganizuje každoročně kulturní festival Mittelfest. O významu jeho aktivit hovoří i to, že obdržel již v minulosti řadu významných ocenění nejen v ČR, ale i v dalších zemích střední Evropy.

Dosavadní držitelé ceny Gratias Agit v Itálii:

1997    Česko-italské kulturní centrum Doba Turín

2005    Angelo Ruoppolo, honorární konzul ČR pro Kampánii, Kalábrii a Basilicatu

2011    Giuliano Pellegrini, dříve starosta Obce Ledro, nyní radní Obce Ledro pro spolupráci s ČR