Velvyslanectví České republiky v Římě

italiano  česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vzpomínka na československé legionáře popravené na Doss Alto

Dne 22. 9. se velvyslanec ČR v Itálii Petr Buriánek zúčastnil v severoitalském městě Arco slavnostního aktu, při kterém bylo připomenuto 95 let od bojů na Doss Alto a poprava československých legionářů zajatých na sklonku 1. světové války rakousko-uherskými vojáky.

 

Pietního aktu a následné mše v Arcu na místě popravy československých vojáků 22. září byli dále přítomni zástupci odboru pro válečné veterány MO a Čs. obce legionářské a také vnučka a pravnuk zde popraveného legionáře Karla Nováčka Zdeněk Holík a Milada Holíková rozená Nováčková. Odbor pro válečné veterány MO ČR ve spolupráci s Čs. obcí legionářskou totiž u příležitosti výročí uspořádal velkou vzpomínkovou pouť na místa, kde českoslovenští legionáři bojovali a zahynuli.
O místní hroby a další pamětní místa vztahující se k československým legionářům vzorně pečují místní alpiníci a město Arco. Přiběhy československých legionářů jsou v okolí Gardského jezera dobře známé a přetrvává úcta místních obyvatel. V době 1. světové války je spojoval podobný cíl: bojovali za svobodu národa a vlasti.


Bližší informace na stránkách Ministerstva obrany ČR.