Velvyslanectví České republiky v Římě

česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Filmový festival Visegrádských zemí a Václav Havel v Palermu

Ve dnech 27. - 30. 6. 2013 se v sicilském Palermu uskutečnil filmový festival zemí Visegrádu. Na organizaci se podílely Velvyslanectví ČR, SR, Polska a Maďarska a také radnice města Palerma. Českou moderní kinematografii zastupovaly dva filmy - Tajnosti režisérky Alice Nellis (2007) a Odcházení, režisérská prvotina dramatika a bývalého prezidenta Václava Havla (2011). Václav Havel byl v Palermu připomenut i v dalších dvou kulturních akcích.

Dne 28. června v 10 hodin se na rektorátu Palermské univerzity konala konference „Václav Havel – Dal Dissidente al Presidente“. Na konferenci se mezi hlavními hosty objevili zástupci palermské akademické obce a města jako pro – rektor Univerzity Vito Ferro, prof. Michele Cometa, velvyslanec ČR Petr Buriánek, velvyslanec Polska Wojcech Ponikiewski, slovenská kulturní přidělenkyně Monika Carta a dlouholetá tajemnice Václava Havla Sabina Tančevová.

Známé italské vydavatelství LaFeltrinelli představilo ve svém hlavním palermském knihkupectví na Via Cavour v 17.30 knihu překladů 5 projevů Václava Havla o Evropě, které na Sicílii vydává nakladatelství EUNO. Na prezentaci vystoupili velvyslanec ČR Petr Buriánek, honorární konzul ČR v Palermu Andrea Marchione a překladatelka a kurátorka knihy Růžena Hálová.

Václav Havel se tak symbolicky vrátil na Sicílii po jedenácti letech, kdy ostrov  navštívil jako prezident České republiky. 28. června to bylo hned třikrát. Čtvrtá příležitost na sebe pravděpodobně nenechá dlouho čekat: starosta Palerma Leoluca Orlando totiž oznámil, že město Palermo se chystá pojmenovat ulici nebo jiný veřejný prostor po Václavu Havlovi. Je to velká čest pro tuto osobnost českých i evropských moderních dějin i pro celou Českou republiku. Palermo bude vůbec prvním městem, které památku Václava Havla takto uctí.

V příloze naleznete program filmového festivalu zemí Visegrádu a pozvánku na konferenci o V. Havlovi v italském jazyce.

 

přílohy

Program festivalu V4 v Palermu 389 KB PDF (Acrobat dokument) 24.6.2013

vaclav havel palermo 321 KB PDF (Acrobat dokument) 25.6.2013