Velvyslanectví České republiky v Římě

italiano  česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Petr Buriánek odhalil v jihoitalské Padule pamětní desku československým legionářům

(Archivní článek, platnost skončena 28.12.2013.)

Český velvyslanec Petr Buriánek a slovenská velvyslankyně Mária Krásnohorská odhalili 15. prosince 2012 společně se starostou města Paolem Imparatem v jihoitalské Padule (region Kampánie) pamětní desku věnovanou zde vytvořením československým legiím. Jednalo se o cca 10 000 vojáků, kteří na konci první světové války úspěšně bojovali po boku italské armády např. na Piavě a v Tridentsku. Svým bojem na straně vítězné Trojdohody přispěli k pozdějšímu vzniku nezávislého československého státu.

Na doprovodné mezinárodní vědecké konferenci, která se při této příležitosti v Padule konala, vystoupili významní vědečtí pracovníci z ČR, Slovenska a Itálie. Byli mezi nimi např. Pavel Helan z Karlovy univerzity, Michal Ksinan z Historického ústavu Slovenské akademie věd, Prof. Francesco Leoncini z benátské univerzity Ca´Foscari, Piero Criciani z Historického ústavu italského ministerstva obrany a další.

Závěrečným bodem programu byla inaugurace rozsáhlé expozice fotografií a historických předmětů připomínajících dobu internace českých a slovenských vojáků v klášteře San Lorenzo v letech 1915 - 1918. Stálá expozice přináší nejen historické svědectví o správě zajateckého tábora, ale svědčí i o velmi aktivním zapojení českých a slovenských vojáků do každodenního života města. Pomáhali např. při budování silnic a inženýrských sítí, které mimochodem existují dodnes. Město Padula jim za to dne 15. prosince 2012 realizací projektu „Kde je má vlast“ vzdalo symbolicky svůj hold.

Akci připravilo ve spolupráci s českým a slovenským velvyslanectvím v Římě a s ostatními vědeckými, kulturními i vojenskými institucemi místní občanské sdružení „Nova Civitas“, které usiluje o evropské zviditelnění kulturní a historické identity salernského kraje. Výsledky práce sdružení ocenili nejen velvyslanci ČR a Slovenska při příležitosti jejich prosincové návštěvy, ale rovněž prezident Italské republiky Giorgio Napolitano udělením Zlaté medaile za zásluhy. 

Galerie


Vzpomínka na československé legionáře v Padule